kensington
Kensington MagPro 23.0" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip (K58355WW)
- SKU:
- 18059361
- MPN:
- 242464
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:08:34 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $126.84 each 126.84 |
| Buy 3 - 8 | and pay only $124.75 each 124.75 |
| Buy 9 or above | and pay only $121.46 each 121.46 |
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:08:34 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Privacy screens protect monitors from scratches and damage, while providing privacy, reducing harmful blue light, diminishing glare, and improving clarity. Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen. Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity. With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The MagPro Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip is TAA-compliant, supporting federal government purchasing protocols. Diagonal Monitor Size: 23; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Maximum Antiglare Protection Percent: 30%.Global Product Type:Frameless Monitor Filters
Features
TAA Compliant:
Yes
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 11.5" |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Width | 20.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Top Selling Privacy Filter Brand Kensington® was the top selling privacy filter brand in the US retail channel between September 2022 and May 2024. Patented Design Slim magnetic strip allows for quick and easy attachment and removal of privacy screen. Excellent Solution for Slim Bezel or Edge-to-Edge Displays Unique design allows for unobstructed viewing. Limited Viewing Angle Narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue Light Reduction and Low Reflective Coating Filters out harmful blue light rays by up to 22%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Coating reduces glare for improved clarity. Reversible Viewing One side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. TAA-Compliant Supports federal government purchasing protocols. Scratch Resistant A resilient, scratch-resistant surface that can withstand contact with something as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection. ISO/IEC 27001 Annex A Controls Using this product can help mitigate the risk to your organization in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls Military-Grade Protection Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. The patented MagPro™ 23.0 " (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip can be attached and removed quickly and easily, offering best-in-class privacy protection. An excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Screen protects monitor from scratches and damage, while providing privacy by limiting viewing angle to +/- 30°. Reduces harmful blue light by up to 22%, diminishes glare, and improves clarity. Reversible for matte or glossy viewing options. Includes cleaning cloth and protective case to help prevent scratches when not in use. TAA-compliant. Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen. Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity. With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The MagPro™ 23.0 " (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip is TAA-compliant, supporting federal government purchasing protocols. |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Product Name | MagPro 23.0 " (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip - TAA |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K58355WW |
| Product Line | MagPro |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 23" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington MagPro 23.0" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip (K58355WW)
$132.25