kensington
Kensington SmartFit Mounting Arm for Monitor, Flat Panel Display, Curved Screen Display - Black (245885)
- SKU:
- 18191783
- MPN:
- 245885
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, MO, NC, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:47:36 AM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:47:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SmartFit® System
With SmartFit®, finding the right height for maximum comfort is as easy as 1-2-3. Simply match your hand size to the color on the provided chart, set the height to your color, and you're done.
One-Touch Adjustable Arm with Built-in Gas Spring and Counterbalance Tension Adjustment
Enjoy effortless adjustment of your external monitor's height, depth, and angle with a fully articulating monitor arm. With 6.7??-19.9?? (170mm-505mm) height adjustment, +/-90° swivel and monitor rotation, and +/-90° tilt adjustment, the One-Touch gas spring monitor mount gives you total control over the placement of your external monitor, from landscape to portrait mode. Its Counterbalance Tension Adjustment allows you to "tighten" or "loosen" the arm to accommodate a range of monitor weights with the same effortlessness and stability (Allen wrench included).
Heavy Duty, Stability Focused Design
The Kensington SmartFit® One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm is stable in every position, supporting a 13??-34?? flat or curved monitor weighing up to 19.8lbs (9kg).
Easy, Non-permanent Installation
Mountable by c-clamp (desktop thickness range: 0.39??-3.3?? or 10mm-85mm) or grommet hole (desktop thickness range: 0.9"-3.1" or 10mm-80mm; diameter range: 0.41??-1.97?? or 10.5mm-50mm), installation is non-permanent and non-marking, making removal easy -tool kit included. An included quick-release, detachable VESA plate (75mm or 100 mm) makes the fully articulating arm ideal for VESA mountable monitors.
Cable Management System
Organizes and conceals cables while the arm lifts your external monitor up and out of the way, decluttering cables and clearing valuable desk space at once.
Kensington Durability
The Kensington SmartFit® One-Touch Height Adjustable Single Monitor is tested to meet ANSI/BIFMA performance and safety standards. Trust in the dependability of a heavy duty monitor arm and enjoy stability and effortless adjustment for years to come.
The SmartFit® One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm makes it easy to find the proper monitor height (and a neutral, comfortable posture) with its patented SmartFit® System and fully articulating design. Tested to meet ANSI/BIFMA standards, a heavy duty build guarantees stability in every position while its gas spring monitor mount makes adjusting your monitor's height, depth, and angle effortless -from landscape to portrait mode. The product's built-in Cable Management System organizes and conceals cables while the arm lifts your external monitor up and out of the way, decluttering and clearing valuable desk space at once. Kensington Durability guarantees a more ergonomic workspace for years to come.
Features
Desk
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | SmartFit™ - Comfort Made Easy Supports proper ergonomic eye-level viewing angles using data-driven research and a color-coded fitting chart to support quick and intuitive height-setting. One-Touch Adjustable Arm with Built-in Gas Spring and Counterbalance Tension Adjustment Enjoy effortless adjustment of your external monitor's height, depth, and angle with a fully articulating monitor arm. With 6.7??-19.9?? (170mm-505mm) height adjustment, +/-90° swivel and monitor rotation, and +/-90° tilt adjustment, the One-Touch gas spring monitor mount gives you total control over the placement of your external monitor, from landscape to portrait mode. Its Counterbalance Tension Adjustment allows you to "tighten" or "loosen" the arm to accommodate a range of monitor weights with the same effortlessness and stability (Allen wrench included). Heavy Duty, Stability Focused Design The SmartFit™ One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm is stable in every position, supporting a 13??-34?? flat or curved monitor weighing up to 19.8lbs (9kg). Easy, Non-permanent Installation Mountable by c-clamp (desktop thickness range: 0.39??-3.3?? or 10mm-85mm) or grommet hole (desktop thickness range: 0.9 "-3.1 " or 10mm-80mm; diameter range: 0.41??-1.97?? or 10.5mm-50mm), installation is non-permanent and non-marking, making removal easy -tool kit included. An included quick-release, detachable VESA plate (75mm or 100 mm) makes the fully articulating arm ideal for VESA mountable monitors. Cable Management System Organizes and conceals cables while the arm lifts your external monitor up and out of the way, decluttering cables and clearing valuable desk space at once. Kensington Durability The SmartFit™ One-Touch Height Adjustable Single Monitor is tested to meet ANSI/BIFMA performance and safety standards. Trust in the dependability of a heavy duty monitor arm and enjoy stability and effortless adjustment for years to come. New Look, Same Quality In our ongoing effort to provide additional value to our customers, you may notice variations in SmartFit™ packaging and support materials. The updates are designed to make it easier to identify and use our SmartFit™ products. Rest assured, the quality standards that have made SmartFit™ a trusted choice for ergonomic accessories will remain unchanged. Incorrect monitor placement can lead to poor posture, eye strain, as well as neck, back and shoulder discomfort. The SmartFit™ One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm supports more comfortable monitor placement. Thoughtfully designed to simplify proper ergonomic fit, it offers a fully-articulating design for maximum flexibility. A heavy duty build provides stability in every position while its gas spring monitor mount makes adjusting the height, depth, and angle of your monitor effortless - from landscape to portrait mode. The built-in cable management system organizes and conceals cables while the arm lifts your external monitor up and out of the way, decluttering and clearing valuable desk space. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | SmartFit One-Touch Height Adjustable Single Monitor Arm |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K59600WW |
| Product Line | SmartFit |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -90° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Rotate Angle | -90° |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Desk |
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 90° |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Maximum Load Capacity | 19.84 lb |
| Height Adjustment Type | Gas Spring |
| Features |
|
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
Warranty Information