kensington
Kensington Mounting Arm for Monitor (K55512WW)
- SKU:
- 18193373
- MPN:
- 247490
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:10:13 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:10:13 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Finding the correct ergonomic monitor adjustment is easy even for deskswith a shallow depth with the SmartFit SpaceSaving Monitor Arms.Easy nonpermanent installation includes necessary tools and a preinstalledespecially in tight spacesCclamp that faces the front of the desk making installation much simpler especially in tight spaces optional grommet mount included.Features include: Perfect for desks with ashallow depth. Quickrelease VESA mountsFeatures
Package Contents:
China
- SmartFit Space-Saving Single Monitor Arm
- Necessary Tools
- C-Clamp
- Grommet Fastener
Application/Usage:
Desk
Home
Office
Workstation
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 6.48 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 24.69" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.44" |
| Depth | 24.69" |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Marketing Information from the Manufacturer |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | SmartFit Space-Saving Single Monitor Arm |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K55512WW |
| Product Line | SmartFit |
| Product Information | |
| Maximum Swivel Angle | 10° |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Rotate Angle | -180° |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Mount Function |
|
| Durability | Damage Resistant |
| Device Supported | Monitor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 180° |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Swivel Angle | -10° |
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Minimum Extended Height | 9.40" |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Mounting Arm for Monitor (K55512WW)
$69.63