kensington
Kensington Carrying Case for 16" Notebook - Black (k60390ww)
- SKU:
- 20818320
- MPN:
- k60390ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 02:52:58 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $46.05 each 46.05 |
| Buy 3 | and pay only $44.34 each 44.34 |
| Buy 4 | and pay only $42.58 each 42.58 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $41.92 each 41.92 |
| Buy 10 or above | and pay only $40.60 each 40.6 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 02:52:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OVERVIEW: For professional commuters looking for a travel-friendly carrying case made from sustainable materials the EQ Laptop Carrying Case is the ideal solution. Using 10.4 x 250ml plastic bottles the carrying case is made from 32.7% post-consumer recycled (PCR) polyester. A value-for-money modern and travel-friendly laptop bag for professional commuters it accommodates laptops up to 16 and includes a padded compartment for the laptop a zippered front compartment for easy access and multiple pockets for files and accessories. A padded shoulder sling strap offers support for your neck and shoulders a trolley strap allows for simple attachment to rolling luggage and the clamshell design is TSA-friendly to simplify security screening. FEATURES & BENEFITS: 32.7% post-consumer recycled (PCR) polyester. Provides everything a daily commuter needs to carry a laptop accessories files and more. TSA-friendly clamshell design. Features padded shoulder sling and top-load design. Ample storage compartments for daily commuters. Includes 2-year limited warranty. For professional commuters looking for a travel-friendly carrying case made from sustainable materials the EQ Laptop Carrying Case is the ideal solution. Using 10.4 x 250ml plastic bottles the carrying case is made from 32.7% post-consumer recycled (PCR) polyester. A value-for-money modern and travel-friendly laptop bag for professional commuters it accommodates laptops up to 16 and includes a padded compartment for the laptop a zippered front compartment for easy access and multiple pockets for files and accessories. A padded shoulder sling strap offers support for your neck and shoulders a trolley strap allows for simple attachment to rolling luggage and the clamshell design is TSA-friendly to simplify security screening. FEATURES & BENEFITS: 32.7% post-consumer recycled (PCR) polyester. Provides everything a daily commuter needs to carry a laptop accessories files and more. TSA-friendly clamshell design. Features padded shoulder sling and top-load design. Ample storage compartments for daily commuters. Includes 2-year limited warranty.Features
Application/Usage:
Notebook
52%
Yes
100% 600D Polyester
Notebook
Post-consumer-waste%:
52%
Recycled:
Yes
Recycled Content:
100% 600D Polyester
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.02 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 11.5" |
| Color Family | Black |
| Material Composition |
|
| Exterior Material |
|
| Width | 16" |
| Interior Material | 210D Polyester |
| Depth | 2.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Marketing Information | Using 23.0 x 250ml plastic bottles, the case is made from 52% post-consumer recycled (PCR) polyester. Modern and travel-friendly, the carrying case accommodates up to 16" laptops (including 15.6" notebooks) and includes a padded compartment. A zippered front compartment and multiple pockets offer easy access to files and accessories. A padded shoulder sling strap delivers support for your neck and shoulders, together with a trolley strap for simple attachment to rolling luggage. The clamshell design simplifies security screening. Made from 23.0 x 250ml plastic bottles Accommodates up to 16" laptops (including 15.6" notebooks) Modern clamshell design Internal padded compartment for laptop Trolley strap Space for files and accessories Front zippered compartment 2-year limited warranty |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | EQ Laptop Carrying Case 16" |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K60390WW |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Accessibility | Top Loading |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Volume Capacity | 3.38 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Carrying Case for 16" Notebook - Black (k60390ww)
$52.08