kensington
Kensington Carrying Case [Sleeve] for 16" - Black (k60395ww)
- SKU:
- 20818338
- MPN:
- k60395ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:18:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $28.64 each 28.64 |
| Buy 3 | and pay only $25.71 each 25.71 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $24.65 each 24.65 |
| Buy 10 - 16 | and pay only $21.96 each 21.96 |
| Buy 17 or above | and pay only $21.39 each 21.39 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:18:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Recycled Material
4.8 x 250ml plastic bottles were transformed into PET polyester yarn to create this sleeve - 49.9% of the overall product is post-consumer recycled (PCR) polyester.
Simple and Modern Protection
Professional and stylish, with a clean, value-for-money design that protects laptops and accessories from scratches, bumps, and drops.
High Quality Components
Features premium zippers and stitching to ensure it holds up to the demands of daily use.
Commuter Friendly Design
Provides an internal padded compartment to protect your laptop/tablet and easily fits into Kensington® EQ Laptop Backpacks or Laptop Carrying Cases.
2-Year Limited Warranty
A 2-year limited warranty lets you rest assured knowing you're covered by Kensington.
For professional commuters looking for laptop protection made from sustainable materials, the EQ Laptop Sleeve is an ideal solution. Using 4.8 x 250ml plastic bottles, the sleeve is made from 49.9% post-consumer recycled (PCR) polyester. It is a functional value-for-money sleeve designed to protect laptops and tablets from scratches, bumps, and drops. It accommodates devices up to 16" and easily fits into Kensington® EQ Laptop Backpacks and Laptop Carrying Cases.
- Partially made of post-consumer recycled (PCR) polyester - 12" (42.2%), 14" (45.8%), and 16" (49.9%).
- Protects laptops and accessories from scratches, bumps, and drops.
- Premium zippers and stitching.
- Provides an internal padded compartment to protect your laptop/tablet.
- Includes 2-year limited warranty.
Features
Notebook
Post-consumer-waste%:
60%
Recycled:
Yes
Recycled Content:
100% 600D Polyester
100% Polyurethane
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 10.7" |
| Color Family | Black |
| Exterior Material |
|
| Width | 16" |
| Interior Material | 210D Polyester |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Marketing Information | 8.0 x 250ml plastic bottles were transformed into PET polyester yarn to create the EQ Laptop Sleeve - an affordable value-for-money sleeve designed to protect laptops and tablets from scratches, bumps and drops. Made of 60% post-consumer recycled (PCR) polyester, it accommodates up to 16" devices, including 15.6" laptops. The sleeve easily fits into Kensington EQ Laptop Backpacks and Laptop Carrying Cases. Includes a 2-year limited warranty. Made from 250ml plastic water bottles - 12" (7.2), 14" (8.1), 16" (8.0). Protects laptops and accessories from scratches, bumps and drops. Smooth invisible zippers and quality stitching. Provides an internal padded compartment to protect your laptop/tablet. Includes 2-year limited warranty. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | EQ Laptop Sleeve 16" |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K60395WW |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Case Features | Padded Compartment |
| Style | Sleeve |
| Volume Capacity | 2.10 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
Warranty Information