kensington
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest - Blue - Vinyl (kmw-62401)
- SKU:
- 18230765
- MPN:
- kmw-62401
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, CT, FL, GA, MO, NC, OH, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:52:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.57 each 23.57 |
| Buy 3 | and pay only $22.28 each 22.28 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $21.14 each 21.14 |
| Buy 7 - 16 | and pay only $19.75 each 19.75 |
| Buy 17 or above | and pay only $19.20 each 19.2 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:52:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rest wrists in complete comfort and support between typing and mousing. Duo-tone color combinations are stylish and functional, featuring a ventilation channel to keep hands cool and dry. Soft, smooth texture easily wipes clean with a damp cloth. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad with Wrist Rest; Color(s): Blue; Theme: Solid Color.Global Product Type:Cushioned Mouse Pads
Features
TAA Compliant:
Yes
Taiwan
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Gel |
| Weight (Approximate) | 1.19 lb |
| Product Color |
|
| Surface Material | Vinyl |
| Height | 1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 7.59" |
| Depth | 9.87" |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Combines a rigid base for fast and accurate mouse movement with a wrist rest that conforms to the natural contours of hand and wrist to minimize pressure. Gel pillow matches natural curve of wrist and hand for comfortable typing. Features duo-tone color, easy to wipe clean soft finish. Ventilation channel helps keep hands cool and dry. TAA Compliant. 7-19/32"W x 9-7/8"D x 1"H. Black/Blue. |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K62401AM |
| Product Line | Duo Gel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest - Blue - Vinyl (kmw-62401)
$27.03