kensington
Kensington K33622NA SD4760P Triple Display USB-C Docking Station
- SKU:
- 21103537
- MPN:
- k33622na
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:37:22 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $159.05 each 159.05 |
| Buy 3 | and pay only $156.54 each 156.54 |
| Buy 4 or above | and pay only $151.52 each 151.52 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:37:22 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Many IT professionals face the challenge of managing different docks for various laptops missing the benefits of a unified solution that can support multiple external monitors. The SD4760P USB-C Triple Display Docking Station addresses these issues by supporting Thunderbolt 5 Thunderbolt 4 USB4 USB-C laptops and MacBook M1/M2/M3/M4 laptops enabling up to three external monitors while delivering 100W Power Delivery and universal compatibility across Windows Chrome and macOS operating systems. This powerful dock empowers users to enhance their workflows and streamline IT management with one versatile device.Features
Package Contents:
SD4760P USB-C Triple Display Docking Station 1 x USB-C Host Cable 1 x 135W Power Supply Unit 1 x NA Power Cord 1 x Quick Installation Guide 1 x Compliance Sheet 1 x Warranty Card
FSC
Driverless: No Maximum Resolution: 4K USB Fast Charging: No Docking Station Family: The Task Master DockWorks: Yes (for Windows only) Best For: USB-C Laptops & Ultrabooks and Monitors that support up to 4K USB-A Ports: 6 x USB 3.2 Gen1 with 5V/0.9A Audio: 1 x 3.5mm Combo Microphone & Headphone Port (front) Maximum Resolution Supported: 1 x 4K @ 30Hz + 2 x 1080p @ 60Hz Mounting Option: Maximize desktop space and reduce desktop cable clutter via our optional Docking Station Mounting Bracket (K34050WW) USB-C Power Delivery: Supports USB-C PD 3.0 (100W of laptop charging)
Yes
USB-C host device must support Power Delivery.
USB-C® Alt Mode laptops, including MacBook M1, M2, M3, and M4 models Thunderbolt™ 5, Thunderbolt™ 4, USB4®, and USB-C® laptops running Windows 10 or above, macOS 11 or above, Chrome OS 114 or above
PC
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
China
Environmental Certification:
FSC
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
System Requirements:
USB-C host device must support Power Delivery.
Compatibility:
Platform Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Kensington Security Slot:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Input Voltage Detail | 20 V DC |
| Power Source Type | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | <li>1 x HDMI v1.4</li><li>2 x HDMI v1.3</li> |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 6 |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Many IT professionals face the challenge of managing different docks for various laptops, missing the benefits of a unified solution that can support multiple external monitors. The SD4760P USB-C® Triple Display Docking Station addresses these issues by supporting Thunderbolt™ 5, Thunderbolt™ 4, USB4®, USB-C® laptops, and MacBook M1/M2/M3/M4 laptops, enabling up to three external monitors while delivering 100W Power Delivery and universal compatibility across Windows, Chrome, and macOS operating systems. This powerful dock empowers users to enhance their workflows and streamline IT management with one versatile device. Up to three external displays for MacBook M1, M2, M3, and M4 models, and USB-C® laptops using DisplayLink®. Thunderbolt™ 5, Thunderbolt™ 4, USB4®, and USB-C® laptops running Windows 10 or above, macOS 11 or above, Chrome OS 114 or above. Up to 100W laptop charging, while also providing power to connected accessories through the dock. 11-in-1 design allows users to work more efficiently. Zero-Footprint Mounting option supports a tidier workspace and security cable lock slots offer device protection. Free DockWorks™ software (Windows only) ensures the best connection, performance, and security from your dock. 3-year limited warranty. Delivered in Forest Stewardship Council (FSC®) certified packaging. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | SD4760P USB-C Triple Display Docking Station |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K33622NA |
| Product Model | SD4760P |
| Product Line | The Task Master |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Features |
|
| Supported Resolutions |
|
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington K33622NA SD4760P Triple Display USB-C Docking Station
$165.43