kensington
Kensington OfficeAssist Shredder M100 Anti-Jam Cross Cut (K52075AM)
- SKU:
- 18059349
- MPN:
- k52075am
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:40:30 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:40:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
10-Sheet P-4 Cross-Cut Shredding
Ideal for shredding private documents. No need to remove staples and paper clips.
Anti-Jam Technology
Automatically stops and reverses the blades when too much paper is inserted, avoiding time-consuming and frustrating paper jams.
6-Gallon/225-Sheet Bin with Window
Helps shred more and empty less. The window makes it easy to know when the bin is full.
Touch Panel Buttons
Simple, intuitive operation.
With its P-4 cross-cut capability, ability to shred 10 sheets at once, anti-jam technology, and 6-gallon/225-sheet bin, the OfficeAssist™ Shredder M100 Anti-Jam Cross Cut is the perfect manual-feed shredder. No need to remove staples and paper clips adds convenience, while an intuitive touch panel makes operation a breeze.
- 10-Sheet P-4 cross-cut shredding is ideal for private documents. No need to remove staples and paper clips.
- Anti-jam technology automatically stops and reverses the blades when too much paper is inserted, avoiding time-consuming and frustrating paper jams.
- A 6-gallon/225-sheet bin with window helps shred more and empty less. The window makes it easy to know when the bin is full.
- Touch panel buttons deliver simple, intuitive operation.
Features
Office
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 16.7" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | 10-Sheet P-4 Cross-Cut Shredding Ideal for shredding private documents. No need to remove staples and paper clips. Anti-Jam Technology Automatically stops and reverses the blades when too much paper is inserted, avoiding time-consuming and frustrating paper jams. 6-Gallon/225-Sheet Bin with Window Helps shred more and empty less. The window makes it easy to know when the bin is full. Touch Panel Buttons Simple, intuitive operation. With its P-4 cross-cut capability, ability to shred 10 sheets at once, anti-jam technology, and 6-gallon/225-sheet bin, the OfficeAssist™ Shredder M100 Anti-Jam Cross Cut is the perfect manual-feed shredder. No need to remove staples and paper clips adds convenience, while an intuitive touch panel makes operation a breeze. 10-Sheet P-4 cross-cut shredding is ideal for private documents. No need to remove staples and paper clips. Anti-jam technology automatically stops and reverses the blades when too much paper is inserted, avoiding time-consuming and frustrating paper jams. A 6-gallon/225-sheet bin with window helps shred more and empty less. The window makes it easy to know when the bin is full. Touch panel buttons deliver simple, intuitive operation. |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Name | OfficeAssist Shredder M100 Anti-Jam Cross Cut |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52075AM |
| Product Model | M100 |
| Product Line | OfficeAssist |
| Technical Information | |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Recommended Number of Users | 1-2 |
| Shred Size | 0.156" x 1.578" |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Features |
|
| Maximum Run Time | 6 Minute |
| Shredding Item |
|
| Environmental Conditions | |
| Noise Level Without Load | 62 dB |
Warranty Information