kensington
Kensington K62680WW F Duo Gel Kb Wrist Rest Loop G
- SKU:
- 21562927
- MPN:
- k62680ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:34:10 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $40.69 each 40.69 |
| Buy 3 or above | and pay only $38.68 each 38.68 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:34:10 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kensington Duo Gel Loop Wrist Rest for Keyboard, Wrist Pad for Full Size Keyboard, Ergonomic Wrist Pad, Non-Skid Computer Pad with Wrist Support, Green K62680WW, 17.7" x 3.7"x 0.9- Conforms to wrists shape and supports ideal ergonomic positioning to reduce strain
- Helps keep hands and wrists cool and dry during long typing sessions
- Durable design tested to resist degrading or discoloring after regular cleaning with disinfectants
- Fun duo-tone color options and a sleek form add a stylish touch to any workspace
- Smooth, soft-touch surface is gentle on the skin and easy to clean
- Brand Name: Kensington
- Model Number: K62680WW
- Manufacturer: Kensington
- Number of Items: 1
- UPC: 085896005414
- Manufacturer Part Number: K62680WW
- Unit Count: 1.0 Count
- Material Type: Gel
- Cover Material: Gel
- Fill Material: Gel
- Color: Green
- Style: Loop Keyboard Wrist Rest
- Size: Full Size
- Item Dimensions L x W: 17.72"L x 3.66"W
- Item Weight: 690 Grams
- Other Special Features of the Product: Ergonomic
- Compatible Devices: Keyboard
- Form Factor: Ergonomic
Too soft, too hard, or just plain boringmost wrist rests on the market either lack real support or dont add style to your desk. Kensingtons Duo Gel Keyboard Wrist Rests solve both issues with a sleek, two-tone design that adds personality without compromising comfort. Their soft-touch gel pillows provide lasting comfort and support for your wrists, while their built-in ventilation channels keep hands and wrists cool and dry. Unlike cheap foam alternatives, they wont leak or flatten over time. The result is a wrist rest that enhances both comfort and style
Package Contents:
- Duo Gel Wrist Rest
- 1 x Warranty Card
Features
Package Contents:
Keyboard
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Duo Gel Wrist Rest
- 1 x Warranty Card
Application/Usage:
Keyboard
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyurethane |
| Weight (Approximate) | 5.15 oz |
| Product Color | Green |
| Surface Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Filling Material | Gel |
| Height | 0.87" |
| Color Family | Green |
| Width | 17.72" |
| Depth | 3.66" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Contoured comfort, colorful expression. Too soft, too hard, or just plain boring-most wrist rests on the market either lack real support or don't add style to your desk. Kensington's Duo Gel Keyboard Wrist Rests solve both issues with a sleek, two-tone design that adds personality without compromising comfort. Their soft-touch gel pillows provide lasting comfort and support for your wrists, while their built-in ventilation channels keep hands and wrists cool and dry. Unlike cheap foam alternatives, they won't leak or flatten over time. Finally, a wrist rest that delivers premium comfort, lasting support, and refined style. Supports ergonomic positioning to reduce strain Helps keep hands and wrists cool and dry Tested to resist degrading or discoloring Fun duo-tone color options Easy-to-clean Soft-touch surface Gel Pillow The soft gel structure molds to the natural curvature of your wrists, providing ideal ergonomic positioning for reducing wrist strain and discomfort. Ventilation Channel A strategically designed ventilation channel helps keep your hands and wrists cooler during extended typing sessions. Wipe-Down Protection Engineered for durability, it meets MIL-STD-810H Method 504.3 standards for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents (such as alcohol and bleach) for at least 24 hours. Aesthetic Design Express your style with vibrant colors and a sleek, modern design that perfectly complements your keyboard and desk setup - turning an office necessity into a personal statement. Soft Finish A premium soft-touch surface provides a smooth finish that feels good and is easy to clean, so the wrist rest stays comfortable and looking new even with heavy use. |
| Product Type | Wrist Rest |
| Product Name | Duo Gel Wrist Rest |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K62680WW |
| Product Line | Duo Gel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington K62680WW F Duo Gel Kb Wrist Rest Loop G
$45.65