kensington
Kensington Pro Fit TB550 Mouse K72196WW
- SKU:
- 20447333
- MPN:
- k72196ww
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $47.34 each 47.34 |
| Buy 4 or above | and pay only $46.12 each 46.12 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ergonomic Design
A sculpted design provides all-day comfort. The Pro Fit® Ergo TB550 features a unique 45° tilt that helps improve wrist and forearm alignment, and an enhanced 4D scroll wheel for an intuitive user experience.
Dual Wireless (Bluetooth® Low Energy (LE) + 2.4GHz) Connection Capability
The Pro Fit® Ergo TB550 includes a choice of Bluetooth® Low Energy (LE) and 2.4GHz wireless connection (2.4GHz nano receiver included).
Rechargeable Battery
The Pro Fit® Ergo TB550 provides up to 4 months of battery life with a single charge via USB-C® port.
Made With 70% Post-Consumer Recycled ABS
51% of overall plastic is recycled plastic.
Patented Cleaning System
The Pro Fit® Ergo TB550's unique, easy-to-clean design features a built-in trackball ejection button to effortlessly remove the trackball for cleaning when needed.
High-Quality Optical Tracking
An optical sensor accurately tracks the 34mm thumb-operated trackball, giving users smooth cursor control and optimal precision. The trackball features 4 switchable cursor speeds (400, 800, 1200, and 1600 DPI).
Plug & Play Installation
Users will be up and running quickly thanks to Plug & Play Installation for simple setup. The trackball features 7 programmable buttons that can be personalized with free KensingtonWorks™ software to enhance productivity.
128-bit AES Encryption
The Pro Fit® Ergo TB550 includes government-grade 128-bit AES encryption for enhanced security to deter hackers from monitoring wireless connection and capturing sensitive information.
The Pro Fit® Ergo TB550 Trackball combines the feel of a wireless mouse with the convenience and accuracy of an advanced trackball. A sculpted ergonomic design with 45° tilt helps improve wrist and forearm alignment. The TB550 takes up less desk space than a conventional mouse and is more comfortable during extended use. Users can choose Bluetooth® Low Energy (LE) and 2.4GHz wireless connection options for maximum flexibility. The TB550 offers seven programmable buttons and adds an enhanced 4D scroll wheel that provides intuitive four-direction scrolling. It also features long-life rechargeable battery, made of 51% recycled plastic, and patented ball ejection system for easy cleaning.
- A sculpted ergonomic design provides all-day comfort. The Pro Fit® Ergo TB550 features a unique 45° tilt that helps improve wrist and forearm alignment, and an enhanced 4D scroll wheel for an intuitive user experience.
- The Pro Fit® Ergo TB550 includes a choice of Bluetooth® Low Energy (LE) and 2.4GHz wireless connection (2.4GHz nano receiver included).
- The Pro Fit® Ergo TB550's rechargeable battery provides up to 4 months of battery life with a single charge via USB-C® port.
Package Contents:
- Pro Fit TB550 Mouse
- 2.4GHz Nano Receiver
Features
- Pro Fit Ergo TB550 Trackball
- 2.4GHz Nano Receiver
Post-consumer-waste%:
51%
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 7 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Hand/Palm Size | Medium/Large |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Height | 2" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 5.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Charging Interface | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Features | Ergonomic Design A sculpted design provides all-day comfort. The Pro Fit™ Ergo TB550 features a unique 45° tilt that helps improve wrist and forearm alignment, and an enhanced 4D scroll wheel for an intuitive user experience Dual Wireless (Bluetooth® Low Energy (LE) + 2.4GHz) Connection Capability The Pro Fit™ Ergo TB550 includes a choice of Bluetooth® Low Energy (LE) and 2.4GHz wireless connection (2.4GHz nano receiver included). Rechargeable Battery The Pro Fit™ Ergo TB550 provides up to 4 months of battery life with a single charge via USB-C® port. Sustainability Attributes Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 51% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable Patented Cleaning System The Pro Fit™ Ergo TB550's unique, easy-to-clean design features a built-in trackball ejection button to effortlessly remove the trackball for cleaning when needed. High-Quality Optical Tracking An optical sensor accurately tracks the 34mm thumb-operated trackball, giving users smooth cursor control and optimal precision. The trackball features 4 switchable cursor speeds (400, 800, 1200, and 1600 DPI). Plug & Play Installation Users will be up and running quickly thanks to Plug & Play Installation for simple setup. The trackball features 7 programmable buttons that can be personalized with free KensingtonWorks™ software to enhance productivity. 128-bit AES Encryption The Pro Fit™ Ergo TB550 includes government-grade 128-bit AES encryption for enhanced security to deter hackers from monitoring wireless connection and capturing sensitive information. SmartFit™ - Comfort Made Easy This product is designed to comfortably fit users with average to larger sized hands. The Pro Fit™ Ergo TB550 Trackball combines the feel of a wireless mouse with the convenience and accuracy of an advanced trackball. A sculpted ergonomic design with 45° tilt helps improve wrist and forearm alignment. The TB550 takes up less desk space than a conventional mouse and is more comfortable during extended use. Users can choose Bluetooth® Low Energy (LE) and 2.4GHz wireless connection options for maximum flexibility. The TB550 offers seven programmable buttons and adds an enhanced 4D scroll wheel that provides intuitive four-direction scrolling. It also features long-life rechargeable battery, made of a minimum of 51% post-consumer recycled content of the total plastic components, and patented ball ejection system for easy cleaning. |
| Product Type | Trackball |
| Product Name | Pro Fit Ergo TB550 Trackball |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K72196WW |
| Product Model | TB550 |
| Product Line | Pro Fit Ergo |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
Warranty Information