Kingston
Kingston 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (KCP432NS8/8) KCP432NS8/8
- SKU:
- 18490648
- MPN:
- 258133
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $112.80 each 112.8 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $109.98 each 109.98 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $107.75 each 107.75 |
| Buy 10 or above | and pay only $106.04 each 106.04 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
Compatibility:
Taiwan
Acer Products:
- Nitro N50-610
- Veriton S Series S2670G
- Veriton X Series X2670G
- Veriton X Series VX4670G
- Inspiron 3880
- Inspiron 3881
- Vostro 3681
- Vostro 3888
HP/Compaq Omen Desktops:
- 30L GT13-0055na
- 30L GT13-0079na
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Designed to provide 8GB of DDR4 memory operating at 3200MT/s (PC4-25600), with 1Rx8 organization, 1.2V operating voltage, and a 288pin DIMM format. Features a Non-ECC, unbuffered architecture and conforms to the manufacturer’s internal compatibility and reliability standards. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KCP432NS8/8 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported | Desktop PC |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (KCP432NS8/8) KCP432NS8/8
$118.61