Kingston
Kingston D4/d5 Desktop Notebook KVR64V52BS6-8 8gb 6400mt/s Ddr5 Non-ecc Mem Cl52 Csodimm 1rx16
- SKU:
- 21520217
- MPN:
- kvr64v52bs6-8
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:32:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $144.07 each 144.07 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $141.56 each 141.56 |
| Buy 5 or above | and pay only $136.53 each 136.53 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:32:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency Up to 6400 MHz speed with unbuffered signal and CL52 latency for smooth computer performance SoDIMM 8 GB of memory to heighten your computer's performance The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity 262-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability CL52 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution SoDIMM form factor with 262-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
Features
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 157.5 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 262-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KVR64V52BS6-8 |
| Product Line | ValueRAM |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL52 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston D4/d5 Desktop Notebook KVR64V52BS6-8 8gb 6400mt/s Ddr5 Non-ecc Mem Cl52 Csodimm 1rx16
$150.60