kingston technology
Kingston FURY Renegade 32GB [2 x 16GB] DDR5 SDRAM Memory Kit (kf568c36rsk2-32)
- SKU:
- 19894888
- MPN:
- kf568c36rsk2-32
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/19/2023 03:36:08 AM PST
- Stock Update:
- 01/19/2023 03:36:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston Fury Renegade 32GB (2x16GB) 6800MT/s DDR5 CL36 DIMM Desktop Memory (Kit of 2) | Intel XMP 3.0 | Overclocking Stability | KF568C36RSK2-32- Engineered to maximize performance
- Tap into extreme overclocking potential
- Intel XMP 3.0 Certified
- Aggressive aluminum heat spreader design
- RAM: ?32 GB DDR5
- Brand: ?Kingston Technology
- Item model number: ?KF568C36RSK2-32
- Item Weight: ?5.1 ounces
- Product Dimensions: ?5.25 x 0.3 x 1.54 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?5.25 x 0.3 x 1.54 inches
- Color: ?Black and Silver
- Voltage: ?1.4 Volts
- Manufacturer: ?Kingston Technology Company, Inc.
Push the limits like never before with Kingston FURY Renegade DDR5 memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Enhance your system with the boost it needs to stay on top with ultra-fast memory up to 7200MT/s. Kingston FURY Renegade DDR5 features a sleek, newly designed black and silver aluminum heat spreader to complement the look of the latest PC builds by system builders and DIY PC enthusiasts. Available in single module capacities of 16GB and dual channel kits of 2 with capacities of 32GB. Whether youre creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers.
Features
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 301.2 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | FURY Renegade 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF568C36RSK2-32 |
| Product Line | FURY Renegade |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL36 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 6800 MHz |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Memory Standard | DDR5-6800/PC5-54400 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information