Kingston
Kingston KSM32RS8/16HD 16gb 3200mt/s Ddr4 Ecc Mem Reg Cl22 Dimm 1rx8 KSM32RS8/16HD
- SKU:
- 21503923
- MPN:
- ksm32rs8-16hd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:27:58 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $294.62 each 294.62 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:27:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatibility:
Acer Products:
- Altos BrainSphere P530 F4
- Altos BrainSphere P550 F4
- Altos BrainSphere P555 F5
- Altos BrainSphere R185 F5
- Altos BrainSphere R360 F5
- Altos BrainSphere R365 F5
- Altos BrainSphere R369 F4
- Altos BrainSphere R380 F5
- Altos BrainSphere R385 F4
- Altos BrainSphere R385 F5
- Altos BrainSphere R389 F4
- Altos BrainSphere R685 F5
- Altos BrainSphere T350 F4
- Altos BrainSphere T350 F5
- Altos BrainSphere W2050h-W275h F5
AIC Products:
- Auriga Server Board
- FB128-AG Server
- HP201-AG Server
- HP201-VL Server
- HP202-AG Server
- HP202-VL Server
- LYNX Server Board
- SB101-A6 Server
- SB101-TU Server
- SB101-UR Server
- SB102-TU Server
- SB102-UR Server
- SB201-A6 Server
- SB201-UR Server
- SB202-A6 Server
- SB202-UR Server
- SB203-LX Server
- SB203-UR Server
https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KSM32RS8%2f16HD
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 1.2" |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 5.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KSM32RS8/16HD |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Data Transfer Rate | 3.20 GT/s |
| Memory Rank | Single-rank |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston KSM32RS8/16HD 16gb 3200mt/s Ddr4 Ecc Mem Reg Cl22 Dimm 1rx8 KSM32RS8/16HD
$307.13