Kingston
Kingston KTD-PE556D8-32G 32gb Ddr5 5600mt/s Ecc Reg 2rx8mem Module
- SKU:
- 21514437
- MPN:
- ktd-pe556d8-32g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:13:46 AM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:13:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston 32GB DDR5 SDRAM Memory Module - for Server - 32 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-Rank Memory - CL46-1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM- Memory Size: 32 GB
- Memory Technology: DDR5 SDRAM
- Memory Voltage: 1.10 V
- Memory Speed: 5600 MHz
- Memory Standard: DDR5-5600/PC5-44800
- Product Dimensions: 6.5 x 2 x 0.2 inches
- Item Weight: 1 pounds
- Manufacturer: Kingston
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. Manufacturer: Kingston Technology Company. Manufacturer Part Number: KTD-PE556D8-32G. Brand Name: Kingston. Product Name: 32GB DDR5 SDRAM Memory Module. Product Type: RAM Module. [Technical Information] Memory Size: 32 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Memory Voltage: 1.10 V. Memory Speed: 5600 MHz. Memory Standard: DDR5-5600/PC5-44800. Memory Rank: Dual-rank. Error Checking: ECC. Signal Processing: Registered. CAS Latency: CL46. Device Supported: Server. [Physical Characteristics] Number of Pins: 288-pin. Form Factor: DIMM. [Miscellaneous] Compatibility: Dell/Alienware PowerEdge C6600 & C6620, Dell/Alienware PowerEdge HS5610, Dell/Alienware PowerEdge HS5620, Dell/Alienware PowerEdge MX760c, Dell/Alienware PowerEdge R660, Dell/Alienware PowerEdge R660xs, Dell/Alienware PowerEdge R760, Dell/Alienware PowerEdge R760xa, Dell/Alienware PowerEdge R760xd2, Dell/Alienware PowerEdge R760xs.
Features
- Dell/Alienware PowerEdge C6600 & C6620
- Dell/Alienware PowerEdge HS5610
- Dell/Alienware PowerEdge HS5620
- Dell/Alienware PowerEdge MX760c
- Dell/Alienware PowerEdge R660
- Dell/Alienware PowerEdge R660xs
- Dell/Alienware PowerEdge R760
- Dell/Alienware PowerEdge R760xa
- Dell/Alienware PowerEdge R760xd2
- Dell/Alienware PowerEdge R760xs
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTD-PE556D8-32G |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL46 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Device Supported | Server |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information