Kingston
Kingston 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (KTHPL426S8/8G) KTHPL426S8/8G
- SKU:
- 18059534
- MPN:
- kth-pl426s8-8g
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/15/2025 12:22:05 PM PST
- Stock Update:
- 07/15/2025 12:22:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.Features
Compatibility:
HP/Compaq Servers:
- ProLiant BL460c Gen10 (G10)
- ProLiant DL360 Gen10 (G10)
- ProLiant DL380 Gen10 (G10)
- ProLiant DL560 Gen10 (G10)
- ProLiant DL580 Gen10 (G10)
- ProLiant ML350 Gen10 (G10)
- ProLiant XL170r Gen10 (G10)
- ProLiant XL190r Gen10 (G10)
- ProLiant XL230k Gen10 (G10)
HP/Compaq Compute Modules:
- Synergy 480 Gen10 (G10)
- Synergy 660 Gen10 (G10)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTH-PL426S8/8G |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Device Supported | Server |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (KTHPL426S8/8G) KTHPL426S8/8G