Kingston
Kingston KVR64A52BD864 64GB DDR5-6400 Non-ECC Desktop Memory
- SKU:
- 21113607
- MPN:
- kvr64a52bd8-64
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 12:17:11 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 12:17:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
KVR64A52BD8-6464GB 2Rx8 8G x 64-Bit
PC5-6400 CL52 288-Pin CUDIMM
DESCRIPTION
This document describes ValueRAM's KVR64A52BD8-64 is a 8G x 64-bit (64GB) DDR5-6400 CL52 Clocked Unbuffered DIMMs (CUDIMMs), 2Rx8, memory module, based on sixteen 4G x 8-bit FBGA components and one Clock Driver (CKD). The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-6400 timing of 52-52-52 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
FEATURES
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
PCB: Height 1.23 (31.25mm)
RoHS Compliant and Halogen-Free
With Clock DriverCL
52 cyclesRow Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
410ns(min.)Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)UL Rating
94 V - 0Operating Temperature
0o C to +85o CStorage Temperature
-55o C to +100o CItem Dimension (L"xW"xH")
1 x 2 x 7
Weight
1 lb
Warranty Information
Lifetime
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 151.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | ValueRAM RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KVR64A52BD8-64 |
| Product Line | ValueRAM |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 64 GB |
| CAS Latency | CL52 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Device Supported | Computer |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston KVR64A52BD864 64GB DDR5-6400 Non-ECC Desktop Memory
$955.02