Kingston
Kingston NV3 2 TB Solid State Drive - M.2 2230 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (snv3sm3-2t0)
- SKU:
- 21273961
- MPN:
- snv3sm3-2t0
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:17:24 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $420.48 each 420.48 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:17:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Kingston NV3 2 TB internal solid state drive offers a balance of speed and endurance, featuring PCI Express 4.0 x4 (NVMe) interface for rapid data transfer rates. With internal data rates of up to 6000 MBps and write speeds reaching 5000 MBps, tasks such as gaming and high-resolution video editing become seamless experiences, enabling efficient workflows without interruptions. Designed with 3D NAND technology, the NV3 ensures performance and reliability, making it suitable for various applications. It boasts an endurance rating of 640 TB, ensuring longevity in demanding environments. The compact M.2 2230 form factor allows for easy integration into both desktops and laptops, maximizing storage capabilities without sacrificing space.2000G NV3 M.2 2230 PCIE 4.0 NVME SSD
Features
Device Supported:
Notebook
Gaming Console
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Marketing Information | Kingston's NV3 PCIe 4.0 NVMe SSDs are next-gen storage solutions powered by a Gen 4x4 NVMe controller, delivering read/write speeds up to 6,000/5,000MB/s . It comes in both compact, single-sided M.2 2280 (22x80mm) and 2230 (22x30mm) sizes to expand storage in small form factor systems like laptops and handheld gaming consoles . They offer lower power consumption and reduced heat, optimizing your system's performance without compromising value. Available in capacities from 500GB - 4TB to give you all the space you need for applications, documents, photos, videos, games and more. Gen 4x4 NVMe PCIe performance Ideal for high-speed, low-power storage Capacities up to 4TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | NV3 PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | SNV3SM3/2T0 |
| Product Series | NV3 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 5.86 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 4.88 GB/s |
| Endurance (TBW) | 640 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston NV3 2 TB Solid State Drive - M.2 2230 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (snv3sm3-2t0)
$431.43