kingston technology
Kingston FURY Beast RAM Module KF552C40BB2A32
- SKU:
- 21155861
- MPN:
- kf552c40bb2a-32
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/15/2026 03:33:56 AM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 03:33:56 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston FURY Beast RAM Module - For Motherboard - 32 GB (1 x 32GB) - RGB - DDR5-5200/PC5-41600 DDR5 SDRAM - 5200 MHz Single-rank Memory - CL40 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime WarrantyFeatures
Compatibility:
- ASRock PHANTOM GAMING B860I Lightning WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Lightning WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Nova WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Riptide WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890I NOVA WIFI Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890M Riptide WiFi Motherboard
- ASRock Z890 LiveMixer WiFi Motherboard
- ASRock Z890 Steel Legend WiFi Motherboard
- ASRock Z890 Taichi AQUA Motherboard
- ASRock Z890 Taichi Lite Motherboard
- ASRock Z890 Taichi Motherboard
- ASRock Z890 Taichi OCF Motherboard
- ASUS Pro WS Z890-ACE SE Motherboard
- ASUS ROG MAXIMUS Z890 EXTREME
- ASUS ROG MAXIMUS Z890 HERO
- ASUS ROG STRIX B850-A GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-E GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-I GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-A GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-F GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-G GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-I GAMING WIFI
- ASUS TUF GAMING B850M-PLUS
https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KF552C40BB2A-32
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 279.9 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | FURY Beast RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF552C40BB2A-32 |
| Product Line | FURY Beast |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL40 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Device Supported | Motherboard |
| RGB | Yes |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston FURY Beast RAM Module KF552C40BB2A32