kingston technology
Kingston FURY Beast RAM Module KF556C36BBEA64
- SKU:
- 21155909
- MPN:
- kf556c36bbea-64
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/12/2026 03:32:33 AM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 03:32:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Kingston FURY Beast RAM Module - For Motherboard - 64 GB (1 x 64GB) - RGB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL36 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime WarrantyFeatures
Compatibility:
- ASRock PHANTOM GAMING B860I Lightning WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Lightning WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Nova WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890 Riptide WiFi Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890I NOVA WIFI Motherboard
- ASRock PHANTOM GAMING Z890M Riptide WiFi Motherboard
- ASRock Z890 LiveMixer WiFi Motherboard
- ASRock Z890 Steel Legend WiFi Motherboard
- ASRock Z890 Taichi AQUA Motherboard
- ASRock Z890 Taichi Lite Motherboard
- ASRock Z890 Taichi Motherboard
- ASRock Z890 Taichi OCF Motherboard
- ASUS Pro WS Z890-ACE SE Motherboard
- ASUS ROG MAXIMUS Z890 EXTREME
- ASUS ROG MAXIMUS Z890 HERO
- ASUS ROG STRIX B850-A GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-E GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B850-I GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-A GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-F GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-G GAMING WIFI
- ASUS ROG STRIX B860-I GAMING WIFI
- ASUS TUF GAMING B850M-PLUS
https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KF556C36BBEA-64
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 279.9 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | FURY Beast RAM Module |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BBEA-64 |
| Product Line | FURY Beast |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Memory Size | 64 GB |
| CAS Latency | CL36 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Device Supported | Motherboard |
| RGB | Yes |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kingston FURY Beast RAM Module KF556C36BBEA64