Toshiba
KIOXIA CD8-R KCD8XRUG3T84 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - PCI Express NVMe [PCI Express 4.0 x4] - Read Intensive (273156)
- SKU:
- 20095587
- MPN:
- 273156
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 05:24:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 10 or above | and pay only $2,197.72 each 2197.72 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 05:24:59 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Data Center NVMe Read-intensive SSDThe CD8-R Series is a read-intensive data center NVMe SSD that is optimized to support a broad range of scale-out and cloud applications, including big data/IoT, online transaction processing, and virtualization. Built with a PCIe 4.0 (16 GT/s x4) interface, CD8-R Series SSDs deliver consistent performance up to 1,250K IOPS (random read) and 200K IOPS (random write).
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH 3D TLC flash memory, CD8-R 2.5-inch form factor SSDs deliver 1 DWPD (Drive Writes Per Day) of endurance and storage capacities up to 15.36 TB in a 2.5-inch form factor, making them well-suited for hyperscale data center applications.
Key Features
PCIe 4.0, NVMe 1.4 specification compliant
Open Compute Project Datacenter NVMe SSD specification v2.0 support (not all requirements)
Form factor: 2.5-inch, 15mm height
Proprietary KIOXIA architecture: controller, firmware and 112-layer BiCS FLASH 3D TLC
Single-port design, optimized for data center class workloads
Consistent performance and reliability for demanding 24x7 environments
Designed for high-density storage deployments
Power loss protection (PLP) and end-to-end data correction
Security options: SIE, SED
Key Applications
Hyperscale
IoT and big data analytics
Online transaction processing (OLTP)
(transactional and relational databases)
Virtualized environments
Streaming media and content delivery networksCapacity
3,840 GBBasic Specifications
Form Factor
2.5-inch, 15mm thickness
lnterface
PCIe 4.0, NVMe 1.4
Maximum Interface Speed
64 GT/s (PCIe Gen4 x4)
Flash Memory Type
BiCS FLASH TLCPerformance (Up to)
Sustained 128 KiB Sequential Read
7,200 MB/s
Sustained 128 KiB Sequential Write
3,800 MB/s
Sustained 4 KiB Random Read
1,250K IOPS
Sustained 4 KiB Random Write
195K IOPSPower Requirements
Supply Voltage
12 V +/- 10 %, 3.3 V +/- 15 %
Power Consumption (Active)
14 W typ.
Power Consumption (Ready)
5 W typ.Reliability
MTTF
2,500,000 hours
DWPD
1Environmental
Temperature (Operating)
0 oC to 75 oC
Temperature(Non-operating)
-40 oC to 85 oC
Humidity (Operating)
5 % to 95 % R.H.
Vibration (Operating)
21.27 m/s2 2.17 Grms ( 5 to 800 Hz )
Shock (Operating)
9.8 km/s2 1,000 G ( 0.5 ms )Item Dimension (L"xW"xH")
4 x 3 x 1
Weight
1 lb
Warranty Information
1 Years
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
| Length | 4" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | KIOXIA |
| Manufacturer Website Address | http://www.toshiba.com |
| Marketing Information | Data Center NVMe™ Read Intensive SSD KIOXIA CD8-R Series is a read intensive data center NVMe™ SSD that is optimized to support a broad range of scale-out and cloud applications, including big data/IoT, online transaction processing, and virtualization. Built with a PCIe ® 4.0 (16 GT/s x4) interface, the CD8-R Series SSDs deliver consistent performance up to 1,250K IOPS (random read) and 200K IOPS (random write). Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC flash memory, the CD8-R 2.5-inch form factor SSDs deliver 1 DWPD (Drive Writes Per Day) of endurance and storage capacities up to 15.36 TB in a 2.5-inch form factor, making them well-suited for hyperscale data center applications. Key Features PCIe ® 4.0, NVMe™ 1.4 specification compliant Open Compute Project Datacenter NVMe™ SSD specification v2.0 support (not all requirements) Form factor: 2.5-inch, 15mm thickness Proprietary KIOXIA architecture: controller, firmware and 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC Single-port design, optimized for data center class workloads Consistent performance and reliability for demanding 24x7 environments Designed for high-density storage deployments Power loss protection (PLP) and end-to-end data correction Security options: SIE, SED Key Applications Hyperscale IoT and big data analytics Online transaction processing (OLTP) (transactional and relational databases) Virtualized environments Streaming media and content delivery networks |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | CD8-R KCD8XRUG3T84 Solid State Drive |
| Manufacturer | Toshiba |
| Manufacturer Part Number | KCD8XRUG3T84 |
| Product Model | KCD8XRUG3T84 |
| Product Series | CD8-R |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 7200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3800 MB/s |
| Random 4KB Read | 1250000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 195000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
KIOXIA CD8-R KCD8XRUG3T84 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - PCI Express NVMe [PCI Express 4.0 x4] - Read Intensive (273156)
$2,232.16