Kyocera
Kyocera Ecosys MA4000wfx Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome
- SKU:
- 20940952
- MPN:
- ma4000wfx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, Il warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 05:19:59 AM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 05:19:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ECOSYS MA4000wfx packs powerful capabilities in a black and white desktop multifunctional printer.
- 4-in-1 B&W 42 ppm multifunction printer with copy, print, scan and fax
- Standard wireless & WiFi Direct for improved ease of use
- Google Chrome OS ensures compatibility with education sector
- New fuser technology increases energy efficiency
- Compatible with Kyocera Mobile Print, MyPanel, Kyocera Print Center, third-party OS including Mopria and AirPrint, and Kyocera Print Service Plugin for Android users
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan To |
|
| Image Formats Supported |
|
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 1135 W |
| Power Source | AC Supply |
| Standby Power Consumption | 11.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| General Information | |
| Brand Name | Kyocera |
| Manufacturer Website Address | http://usa.kyoceradocumentsolutions.com |
| Marketing Information | The ECOSYS MA4000wfx packs powerful capabilities in a black and white desktop multifunctional printer. 4-in-1 B&W 42 ppm multifunction printer with copy, print, scan and fax Standard wireless & WiFi Direct for improved ease of use Google Chrome OS ensures compatibility with education sector New fuser technology increases energy efficiency Compatible with Kyocera Mobile Print, MyPanel, Kyocera Print Center, third-party OS including Mopria and AirPrint, and Kyocera Print Service Plugin for Android users |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | ECOSYS MA4000wfx |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Manufacturer Part Number | MA4000WFX |
| Product Model | MA4000wfx |
| Product Line | Ecosys |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Technical Information | |
| First Print Speed | 6.4 Second Monochrome |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation |
|
| Media Types & Handling | |
| Media Handling |
|
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Media Size |
|
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | <p>Windows OS Compatibility: Windows 10 (32/64), Window 11 (64), Windows Server 2016, 2019, 2022</p> |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kyocera Ecosys MA4000wfx Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome
$638.71