Fellowes
Laminator For Light Use In Home Or Home Office. Laminates Documents And Photos Up To 9" Wide - 9.50" Lamination Width - 5 Mil Lamination Thickness (5737601)
- SKU:
- 18225319
- MPN:
- 5737601
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, MD, MO, NC, NJ, OH, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:16:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $61.15 each 61.15 |
| Buy 3 | and pay only $57.42 each 57.42 |
| Buy 4 or above | and pay only $56.26 each 56.26 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:16:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed for light use in the home or home office, the Fellowes M5-95 Laminator accommodates 9-1/2 inch wide documents and features advanced temperature control for consistent results. Offers a heat setting for 3-mil and 5-mil hot pouches. Heats up in 4 minutes. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Includes laminating starter kit. Laminator Supply Type: Hot; Use Rating: Moderate; Electric/Manual/Battery: Electric; Maximum Document Thickness: 5 mil.Global Product Type:Thermal Pouch Laminators
Features
Package Contents:
China
- M5-95 Laminator
- Pouch Starter Kit
Application/Usage:
Document
Pouch
Home
Home Office
Photo
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.6" |
| Width | 14" |
| Depth | 6.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Designed for home or home office use, the Fellowes® M5-95 Laminator accommodates 9-1/2" wide documents and features advanced temperature control for consistent results. Offers a heat setting for 3-mil and 5-mil hot pouches. Heats up in 4 minutes. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Includes laminating starter kit. |
| Product Type | Hot Laminator |
| Product Name | M5-95 Laminator with Pouch Starter Kit |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5737601 |
| Product Model | M5-95 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Processing Method | Hot |
| Speed | 1 ft/min |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Features |
|
| Laminator Type | Pouch |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Laminator For Light Use In Home Or Home Office. Laminates Documents And Photos Up To 9" Wide - 9.50" Lamination Width - 5 Mil Lamination Thickness (5737601)
$66.77