lea professional
LEA Professional Connect CS64 Amplifier - 240 W RMS - 4 Channel CONNECT64
- SKU:
- 20882040
- MPN:
- connect64
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:12:46 AM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:12:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CONNECTSERIES 64 is a 4-channel amplifier with 60 watts per channel in a ? rack space form factor. As part of the Network CONNECTSERIES, the world's first Internet of Things- (IoT) enabled professional-grade amplifiers, it is perfectly suited for small to medium-scale installations. The 64 features direct HiZ (70V or 100V) or LoZ selectable by channel. With three ways to connect, you can engage the built-in Wi-Fi access point, connect to the venue's Wi-Fi, or use the FAST Ethernet to connect to any local area network via Cat5 or Cat6 cable.
Features
Form Factor:
Rack Mount
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Rack Mount
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 150 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Length | 11.8" |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Analog Audio Inputs | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | LEA Professional |
| Manufacturer Website Address | http://www.leaprofessional.com |
| Marketing Information | The CONNECTSERIES 64 is a 4-channel amplifier with 60 watts per channel in a ? rack space form factor. As part of the Network CONNECTSERIES, the world's first Internet of Things- (IoT) enabled professional-grade amplifiers, it is perfectly suited for small to medium-scale installations. The 64 features direct HiZ (70V or 100V) or LoZ selectable by channel. With three ways to connect, you can engage the built-in Wi-Fi access point, connect to the venue's Wi-Fi, or use the FAST Ethernet to connect to any local area network via Cat5 or Cat6 cable. |
| Product Type | Amplifier |
| Product Name | Connect CS64 Amplifier |
| Manufacturer | LEA Professional |
| Manufacturer Part Number | CONNECT 64 |
| Product Model | CS64 |
| Product Line | Connect |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Classification | D |
| Features | Digital Signal Processing |
| Impedance | 8 Ohm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.1% |
| Audio | |
| Audio Channels | 4 |
| RMS Output Power | 240 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LEA Professional Connect CS64 Amplifier - 240 W RMS - 4 Channel CONNECT64