Lenovo
Lenovo ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 250 - 16 GB - 512 GB PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form Factor - Raven Black
- SKU:
- 21514445
- MPN:
- 13g0000uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/08/2026 09:20:06 AM PST
- Stock Update:
- 05/08/2026 09:20:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer - AMD Ryzen 7 250-16 GB - 512 GB PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Small Form Factor - Raven Black - AMD Chip - Windows 11 Pro - Radeon 780M- Release Year: 2025
- AI-powered: Yes
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 7
- Processor Model: 250
- Product Dimensions: 21 x 15 x 7.75 inches
- Item Weight: 12.45 pounds
- Manufacturer: Lenovo
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 13G0000UUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: neo 55s Gen 6. Product Model: 13G0000UUS. Product Name: ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Technical Information] Release Year: 2025. AI-powered: Yes. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 7. Processor Model: 250. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Threads: 16. Processor Speed: 3.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 5.10 GHz. L2 Cache: 8 MB. L3 Cache: 16 MB. NPU Manufacturer: AMD. NPU Name: Ryzen AI. NPU Performance: 16 TOPS. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Memory Speed: 5600 MHz. Memory Configuration: 1 x 16GB. Memory Form Factor: SODIMM. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 1. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe 4.0 x4. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon 780M Graphics. Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Wi-Fi Generation: Wi-Fi 6. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Built-in Devices] Number of Speakers: 1. Speaker Power: 1 W. [Interfaces/Ports] HDMI (R
Package Contents:
- ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer
- USB Calliope Keyboard
- USB Calliope Mouse
- Vertical Stand
Features
- ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer
- USB Calliope Keyboard
- USB Calliope Mouse
- Vertical Stand
Environmental Certification:
TCO Certified 10.0
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Number of Speakers | 1 |
| Speaker Power | 1 W |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 8 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Processor Model | 250 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 9.55 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 10.8" |
| Depth | 3.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1-year, Onsite</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre neo 55s Gen 6 13G0000UUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 13G0000UUS |
| Product Model | 13G0000UUS |
| Product Series | neo 55s Gen 6 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information