Lenovo
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QG004WUS 14" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 5 2nd Gen 236V - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black
- SKU:
- 21563806
- MPN:
- 21qg004wus
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Package Contents:
- ThinkPad T14 Gen 6 21QG004WUS Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Systems Management:
Intel vPro Enterprise
Yes
Yes
MIL-STD-810H
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
ENERGY STAR 9.0
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Intel vPro Enterprise
Windows Hello Compatible:
Yes
Environmental Certification:
TCO Certified 10.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
MIL-STD Revision:
MIL-STD-810H
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Package Contents:
- ThinkPad T14 Gen 6 21QG004WUS Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 9.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Smart Card Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 8 MB |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 236V |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.86" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1-year, Courier or Carry-in</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Brightness | 400 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 6 21QG004WUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21QG004WUS |
| Product Model | 21QG004WUS |
| Product Series | T14 Gen 6 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Release Month | December |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QG004WUS 14" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 5 2nd Gen 236V - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black
$1,705.57