Lenovo
Lenovo 21RD000WUS Thinkpad L13 Amd 2-in-1 G6 Amd Syst Ryzen 7 Pro 250 13.3in Wuxga Touch
- SKU:
- 21563752
- MPN:
- 21rd000wus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:43:01 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:43:01 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
Package Contents:
- ThinkPad L13 Gen 6 21RD000WUS 2 in 1 Notebook
- Lenovo® Integrated Pen
- 65W USB-C® (2-pin)
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 9.0
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
- ThinkPad L13 Gen 6 21RD000WUS 2 in 1 Notebook
- Lenovo® Integrated Pen
- 65W USB-C® (2-pin)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 10.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 9.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-reflection
Anti-smudge
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Input Voltage |
|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 8 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Processor Model | 250 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Product Color | Luna Gray |
| Cover Material |
|
| Height | 0.72" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>3CourierCarryin</ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Energy | 54.70 Wh |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Screen-to-body Ratio | 83.3% |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Relentless innovation The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkPad L13 Gen 6 21RD000WUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21RD000WUS |
| Product Model | 21RD000WUS |
| Product Series | L13 Gen 6 |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2025 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 21RD000WUS Thinkpad L13 Amd 2-in-1 G6 Amd Syst Ryzen 7 Pro 250 13.3in Wuxga Touch