Lenovo
Lenovo Chromebook 100e Gen 3 82J70005US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory
- SKU:
- 18215565
- MPN:
- 82j70005us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Chromebook 100e Gen 3 82J70005US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce 1.20 GHz - 4 GB RAM - 32 GB Flash Memory - Chrome OS - AMD Radeon Graphics - IEEE 802.11ac Wireless LAN Sta- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Model: 3015Ce
- Processor Speed: 1.20 GHz
- Standard Memory: 4 GB
- Drive Type: Flash
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768
- Processor: ?1.2 GHz
- RAM: ?4 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82J70005US
- Operating System: ?Chrome OS
- Processor Brand: ?AMD
Tough design, easy budget When you need a rough-and-tumble device that withstands the rigors of the classroom, the Lenovo 100e Chromebook (2nd Gen) won't disappoint. This 11.6" device includes access to Google Classroom, G Suite for Education, and tons of other interactive learning apps for students and teachers. What's more, it fits a budget any school administration would love. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82J70005US. Brand Name: Lenovo. Product Line: Chromebook. Product Series: 100e Gen 3. Product Model: 82J70005US. Product Name: Chromebook 100e Gen 3 82J70005US Chromebook. Product Type: Chromebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Model: 3015Ce. Processor Speed: 1.20 GHz. [Memory] Standard Memory: 4 GB. [Storage] Drive Type: Flash. Flash Memory Capacity: 32 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 11.6". Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Software] Operating System Platform: Chrome OS. Operating System: Chrome OS. [Miscellaneous] Package Contents: Chromebook 100e Gen 3 82J70005US ChromebookStandard BatteryAC Adapter. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015Ce |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Physical Characteristics | |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Shipping Width | 9.90" |
| Shipping Height | 2.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Tough design, easy budget When you need a rough-and-tumble device that withstands the rigors of the classroom, the Lenovo 100e Chromebook (2nd Gen) won't disappoint. This 11.6" device includes access to Google Classroom, G Suite for Education, and tons of other interactive learning apps for students and teachers. What's more, it fits a budget any school administration would love. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | Chromebook 100e Gen 3 82J70005US Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82J70005US |
| Product Model | 82J70005US |
| Product Series | 100e Gen 3 |
| Product Line | Chromebook |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information