Lenovo
Lenovo Chromebook 500e Gen 5 M89 83TA0005US 12.2" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - WUXGA - MediaTek - 4 GB - 64 GB Flash Memory - English [US] Keyboard - Luna Gray
- SKU:
- 21477623
- MPN:
- 83ta0005us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:19 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:33:19 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Chromebook 500e 2in1 Gen 5 M89 MediaTek Kompanio 540 2.00GHz 1MB 12.2 WUXGA Touch ChromeOS 4.0GB 1x64GB UFS 2.2 ARM MaliG57 MC3 GPU MT7922 WiFi 6E BT 5.4 No Wired Ethernet 8MP RGB World Facing 3 Cell Liion 50Wh 65W 1 Year Mailin Luna GreyEnglish USPackage Contents:
- Chromebook 500e Gen 5 M89 83TA0005US 2 in 1 Chromebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
- Chromebook 500e Gen 5 M89 83TA0005US 2 in 1 Chromebook
- AC Adapter
Charger Included:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | MediaTek |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| L3 Cache | 1 MB |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Kompanio 540 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.84 lb |
| Length | 8.3" |
| Product Color | Luna Gray |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1 Year Mail-in</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Energy | 50 Wh |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 12.2" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G57 MC3 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Meet our Lenovo Chromebooks | The computer built for the way you live, study, work and play Lenovo Chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in virus protection, and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile, and simple. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | Chromebook 500e Gen 5 M89 83TA0005US 2 in 1 Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 83TA0005US |
| Product Model | 83TA0005US |
| Product Series | 500e Gen 5 M89 |
| Product Line | Chromebook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | UFS 2.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Chromebook 500e Gen 5 M89 83TA0005US 12.2" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - WUXGA - MediaTek - 4 GB - 64 GB Flash Memory - English [US] Keyboard - Luna Gray
$437.83