Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer - AMD Ryzen AI 7 350 - 16 GB - 1 TB SSD - Tower - Luna Gray
- SKU:
- 21493079
- MPN:
- 91cx0000us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:14:08 PM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:14:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer - AMD Ryzen AI 7 350-16 GB - 1 TB SSD - Tower - Luna Gray - AMD Chip - Windows 11 Home 64-bit - Radeon 860M - English (US) Keyboard - IEEE 802.1- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen AI 7
- Processor Model: 350
- Processor Speed: 2 GHz
- L3 Cache: 16 MB
- Product Dimensions: 15.5 x 20.9 x 7.7 inches
- Item Weight: 12.3 pounds
- Manufacturer: Lenovo
STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 91CX0000US. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaCentre. Product Series: 08AKP10. Product Model: 91CX0000US. Product Name: IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen AI 7. Processor Model: 350. Processor Speed: 2 GHz. L3 Cache: 16 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR5 SDRAM. Memory Speed: 5600 MHz. Total Number of Memory Slots: 2. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express 4.0. Solid State Drive Configuration: 1 x 1TB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon 860M. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Interfaces/Ports] HDMI (Rear): Yes. Total Number of USB Ports: 7. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4. USB Type-C (Front): Yes. USB Type-C Detail: 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging. Number Of Ethernet Ports: 1. Number of DisplayPort Outputs (Rear): 1. DisplayPort (Rear): Yes. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 H
Package Contents:
- IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer
- USB Calliope Keyboard
- USB Fingerprint Mouse
Features
- IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer
- USB Calliope Keyboard
- USB Fingerprint Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Model | 350 |
| Processor Type | Ryzen AI 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 9.11 lb |
| Product Color | Luna Gray |
| Height | 13.4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 3.5" |
| Depth | 11.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1 Year Mail-in</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 860M |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 91CX0000US |
| Product Model | 91CX0000US |
| Product Series | 08AKP10 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information