Lenovo Idea
Lenovo 300 USB Keyboard - US English GX30M39655
- SKU:
- 18058967
- MPN:
- gx30m39655
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 12:14:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.21 each 21.21 |
| Buy 3 | and pay only $19.09 each 19.09 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $17.84 each 17.84 |
| Buy 10 - 42 | and pay only $15.48 each 15.48 |
| Buy 43 or above | and pay only $13.34 each 13.34 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 12:14:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300 USB Keyboard, Wired, Adjustable Tilt, Ergonomic, Windows 7/8/10, GX30M39655, Black- The Lenovo 300 USB keyboard offers an intuitive and comfortable island key design with 2 5 zone layout including separate number pad
- This full-size keyboard includes concaved key caps fitted for your fingertips
- Spill resistant keys with a board drain help keep your PC keyboard protected and keep you productive
- The complete ergonomic design includes an adjustable tilt to improve your typing comfort
- OS independent This convenient computer keyboard works with laptops desktops and any computer with a USB port
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: NA
- Item Weight: 1.28 pounds
- Product Dimensions: 16.7 x 5.8 x 0.8 inches
- Item Dimensions L x W x H: 16.69 x 5.76 x 0.8 inches
The Lenovo 300 USB Keyboard is perfect for those looking for a basic wired USB keyboard that just works This computer keyboard boasts an island key design that makes typing a joy Work smarter and more efficiently with a row of Fn hot keys dedicated arrow keys and a separate number pad area In addition the Lenovo 300 USB Keyboard passed rigorous testing simulations to ensure maximum reliability
A full-size keyboard with a completely ergonomic design the Lenovo 300 is a great choice for home offices businesses students or anyone else who just needs to be productive and get the job done Concaved key caps fit your fingers comfortably while spill-resistant keys and a board drain help keep your PC keyboard protected This basic wired keyboard includes a 1 8m cord and works with any computer or laptop with a USB port with no setup required you can plug it in and get to work
Features
- Lenovo Flex 7 14IAU7 82VC
- Lenovo IdeaCentre 3 07IMB05 90NS
- Lenovo IdeaCentre 5 14IAB7 90T2
- Lenovo IdeaCentre AIO 3 22ADA6 F0G6
- Lenovo IdeaCentre AIO 3 22IAP7 F0GG
- Lenovo IdeaCentre AIO 3 24IAP7 F0GH
- Lenovo IdeaCentre AIO 3 27IAP7 F0GJ
- Lenovo IdeaCentre Gaming 5 17IAB7 90T0
- Lenovo IdeaPad 1 14ALC7 82R3
- Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV
- Lenovo IdeaPad 1 15ADA7 82R1
- Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4
- Lenovo IdeaPad 1 15IAU7 82QD
- Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 82LX
- Lenovo IdeaPad 3 14ABA7 82RM
- Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ
- Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 82RN
- Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 82MF
- Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK
- Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82MD
- Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 82RL
- Lenovo IdeaPad 5 14ABA7 82SE
- Lenovo IdeaPad 5 14IAL7 82SD
- Lenovo IdeaPad 5 15ABA7 82SG
- Lenovo IdeaPad 5 15IAL7 82SF
- Lenovo IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH
- Lenovo IdeaPad 5 Pro 16IAH7 82SK
- Lenovo IdeaPad Flex 5 14IAU7 82R7
- Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 82RA
- Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7 82SB
- Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IAH7 82S9
- Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82MG
- Lenovo IdeaPad S340-14IILD 81WJ
- Lenovo IdeaPad Slim 7 15ITL05 82AF
- Lenovo Legion 5 15ACH6H 82QJ
- Lenovo Legion 5 15IAH7 82RC
- Lenovo Legion 5 15IAH7H 82RB
- Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7 82S0
- Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H 82RF
- Lenovo Legion T5 26IAB7 90SU
- Lenovo Legion T7 34IAZ7 90S1
- Lenovo Slim 7 14IAP7 82SX
- Lenovo ThinkBook 13s G4 IAP 21AR
- Lenovo ThinkBook 14 G4 ABA 21DK
- Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH
- Lenovo ThinkBook 14 G4+ IAP 21CX
- Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM
- Lenovo ThinkBook 15 G4 ABA 21DL
- Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ
- Lenovo V14 G2 IJL 82QX
- Lenovo V15 G2 IJL 82QY
- Lenovo V15 G2 ITL 82ME
- Lenovo V15 IML 82NQ
- Lenovo V15-IGL 82NN
- Lenovo Yoga 6 13ALC7 82UD
- Lenovo Yoga 7 14IAL7 82QE
- Lenovo Yoga 7 16IAP7 82QG
- Lenovo Yoga 9 14IAP7 82LU
- Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAP7 82SV
- Lenovo Yoga Slim 7 Pro 16ACH6 82QQ
Device Supported:
Notebook
Desktop Computer
All-in-One PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 5.76" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 16.69" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo 300 USB Keyboard is perfect for those looking for a basic USB keyboard that just works. The keyboard boasts an island key design that makes typing a joy. In addition, the Lenovo 300 USB Keyboard passed rigorous testing simulations to ensure maximum reliability. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | 300 USB Keyboard - US English |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX30M39655 |
| Product Model | 300 |
Warranty Information