Lenovo
Lenovo Legion R32qc-30 32" Class WQHD Curved Screen Gaming LED Monitor - 16:9 - Raven Black (67c8gac1us)
- SKU:
- 21023643
- MPN:
- 67c8gac1us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 03:29:10 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 03:29:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Blazing Fast for Unbeatable Gaming
Play games fluidly and seamlessly with our monitor's 180 Hz refresh rate. Motion blur and lag are things of the past. With each frame displayed smoothly, you will have a competitive edge, allowing for an immersive gaming adventure.
Unleash Crystal-Clear Visuals
Prepare yourself to be stunned visually with our monitor's QHD resolution. QHD offers almost two times the pixel density of FHD, revealing finer details and vivid colors. Whether used for gaming, watching movies, or for creative work, QHD will ensure a breathtaking display.
Blazing Fast for Gaming Victory
0.5ms MPRT - Swift Response for Seamless Vision Monitor's rapid 0.5ms MPRT. It will ensure a quick response that eliminates ghosting and provides a smooth viewing experience. Whether it's intense gaming or fast-paced action, this feature will keep you ahead.
Ergonomic & Unique Design
A stylish and sturdy monitor stand with lift, tilt, pivot, and swivel functionality makes it easy to use. The ergonomic can satisfy customer requirement on height adjustment and different angle using.
Package Contents:
- Legion R32qc-30 31.5 inch Monitor
- DP cable
Features
- Legion R32qc-30 31.5 inch Monitor
- DP cable
Energy Star:
No
Application/Usage:
Gaming
TCO Certified:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 48 W |
| Operating Power Consumption | 35.50 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Frequency |
|
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 13.25 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Width with Stand | 27.94" |
| Compressed Height with Stand | 18.10" |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.30 lb |
| Depth | 3.5" |
| Height with Stand | 22.83" |
| Extended Height with Stand | 22.83" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 12.66" |
| Height | 16.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 27.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Blazing Fast for Unbeatable Gaming Play games fluidly and seamlessly with our monitor's 180 Hz refresh rate. Motion blur and lag are things of the past. With each frame displayed smoothly, you will have a competitive edge, allowing for an immersive gaming adventure. Unleash Crystal-Clear Visuals Prepare yourself to be stunned visually with our monitor's QHD resolution. QHD offers almost two times the pixel density of FHD, revealing finer details and vivid colors. Whether used for gaming, watching movies, or for creative work, QHD will ensure a breathtaking display. Blazing Fast for Gaming Victory 0.5ms MPRT - Swift Response for Seamless Vision Monitor's rapid 0.5ms MPRT. It will ensure a quick response that eliminates ghosting and provides a smooth viewing experience. Whether it's intense gaming or fast-paced action, this feature will keep you ahead. Ergonomic & Unique Design A stylish and sturdy monitor stand with lift, tilt, pivot, and swivel functionality makes it easy to use. The ergonomic can satisfy customer requirement on height adjustment and different angle using. |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Name | Legion R32qc-30 31.5 inch Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 67C8GAC1US |
| Product Model | R32qc-30 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 27.45" x 15.44" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.27240 mm x 0.27240 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 32" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information