Lenovo Idea
Lenovo Legion Slim 170W AC Adapter[UL] (gx20z46288)
- SKU:
- 20520399
- MPN:
- gx20z46288
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:10:24 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $73.01 each 73.01 |
| Buy 3 | and pay only $70.56 each 70.56 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $69.31 each 69.31 |
| Buy 8 | and pay only $67.53 each 67.53 |
| Buy 9 or above | and pay only $65.57 each 65.57 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:10:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Technical Information Device Supported: Notebook Power Description Input Voltage: 120 V AC, 230 V AC Maximum Output Power: 170 W Physical Characteristics Product Color: Black Height: 0.9" Width: 5.6" Depth: 3" Weight (Approximate): 1 lb Miscellaneous Compatibility: Lenovo Legion Notebooks Warranty Limited Warranty: 1 Year170 W wattage 30% size reduction comparing to Lenovo standard 170 W AC adapter, with slim and portable design Incorporates a rubber buckle for easy cable management Compatible with Lenovo Legion laptops with rectangular "slim tip" power plug
Features
Compatibility:
Lenovo Legion Notebooks
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 170 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.9" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Slim 170W AC adapter is the new adapter with slim and small design. It is your perfect replacement or spare power adapter for your Lenovo Legion laptops. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | Legion Slim 170W AC Adapter(UL) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX20Z46288 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion Slim 170W AC Adapter[UL] (gx20z46288)
$79.03