Lenovo
Lenovo Lenovo Ultra High Speed HDMI Cable 1.8m (4x91u92141)
- SKU:
- 21508361
- MPN:
- 4x91u92141
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, MS, NJ, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:37:30 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.01 each 16.01 |
| Buy 3 | and pay only $13.93 each 13.93 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.82 each 12.82 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $10.74 each 10.74 |
| Buy 20 or above | and pay only $9.83 each 9.83 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:37:30 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Ultra High Speed HDMI™ Cable 1.8m is a flexible, durable and dependable male to male HDMI 2.1 cable with a high bandwidth of 48Gbps. Lenovo HDMI to HDMI 2.1 cable 1.8m is a high quality cable that offers crisp clear video/audio connectivity with VRR and ALLM. And it also supports 8K 60Hz display if devices support DSC. Lenovo HDMI to HDMI 2.1 cable 1.8m has a 3 year warranty.
Key Details:
- High bandwidth of 48.0 Gbps
- Support up to 8K 60Hz if devices support DSC
- Stereo 3D support
- 3 year warranty
Features
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.18 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo Ultra High Speed HDMI™ Cable 1.8m is a flexible, durable and dependable male to male HDMI 2.1 cable with a high bandwidth of 48Gbps. Lenovo HDMI to HDMI 2.1 cable 1.8m is a high quality cable that offers crisp clear video/audio connectivity with VRR and ALLM. And it also supports 8K 60Hz display if devices support DSC. Lenovo HDMI to HDMI 2.1 cable 1.8m has a 3 year warranty. Key Details: High bandwidth of 48.0 Gbps Support up to 8K 60Hz if devices support DSC Stereo 3D support 3 year warranty |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | Lenovo Ultra High Speed HDMI Cable 1.8m |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X91U92141 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 48 Gbit/s |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on First End Details | 1 ? HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Device Supported |
|
| Outer Diameter | 0.24" |
| Connector on Second End Details | 1 ? HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Lenovo Ultra High Speed HDMI Cable 1.8m (4x91u92141)
$22.68