Lenovo
Lenovo ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 2nd Gen 225 - 16 GB - 512 GB PCI Express 4.0 SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 21495213
- MPN:
- 13ac0039us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:37:08 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:37:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Package Contents:
- ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
- ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 225 |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>3 Year On-site</ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 13AC0039US |
| Product Model | 13AC0039US |
| Product Series | M90q Gen 6 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 2nd Gen 225 - 16 GB - 512 GB PCI Express 4.0 SSD - Tiny - Black
$1,451.43