Lenovo
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US 14" Copilot+ PC Ultrabook - 2.8K - 120 Hz - Intel Core Ultra 7 268V - Intel Evo Platform - 32 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black Paint
- SKU:
- 21480708
- MPN:
- 21ns0163us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US 14" Copilot+ PC Ultrabook - 2.8K - 120 Hz - Intel Core Ultra 7 268V - Intel Evo Platform - 32 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black Paint - Intel Chip - 2880 x 1800 - Windows 11 Pro - Intel - Eyesafe - Front Camera/Webcam - IEEE 802.11be Wireless LAN Standard - Wi-Fi 7Carbon OLED pro Environmental Intel copilot+ fp9280 Tool carbon keyboard (EPEAT english paint 199275756672 platform standard 15343682 1800 gen eyesafe Gold) Ultrabook evo 0199275756672 dh21ns0163usca ThinkPad notebooks IEEE 14" front ultrabook 120 Gold Certified aura black Assessment 512 1088513477 ieee TCO 21ns0163us core lan LPDDR5X Electronic thinkpad Yes lenovo 21NS0163US edition 10.0 710t32 intel Shared Product Core) Edition ultra 2.8k 2880 Aura Gen chip windows 268v wireless 802.11be 43211503 wi-fi 21ns0163usca ssd Octa-core camera/webcam
Package Contents:
- ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Systems Management:
Intel vPro Enterprise
Yes
Yes
Yes
ENERGY STAR 9.0
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Intel vPro Enterprise
Windows Hello Compatible:
Yes
Package Contents:
- ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified 10.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 9.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Anti-reflection
Anti-smudge
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Smart Card Reader | No |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Sound Mode | Stereo |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 2 |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Threads | 8 |
| NPU Performance | 48 TOPS |
| Processor Model | 268V |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.17 lb |
| Product Color | Black Paint |
| Cover Material |
|
| Height | 0.67" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 2.8K |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Lenovo is delivering one of the widest and deepest portfolios of AI PCs to provide a work experience that's personalized, productive, and protected for you. The new Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition is the first Intel-powered Lenovo Commercial Copilot+ PC complete with Lenovo Aura Edition experiences that amp up your UX to next-level premium. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21NS0163US |
| Product Model | 21NS0163US |
| Product Series | X1 Carbon Gen 13 Aura Edition |
| Product Line | ThinkPad |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Release Year | 2026 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Docking Capability | USB-C Thunderbolt 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS0163US 14" Copilot+ PC Ultrabook - 2.8K - 120 Hz - Intel Core Ultra 7 268V - Intel Evo Platform - 32 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black Paint
$2,107.60