Lenovo
Lenovo ThinkVision T27QD-40 27" Class WQHD LED Monitor - 16:9 - Eclipse Black (64aagar2uz)
- SKU:
- 21505739
- MPN:
- 64aagar2uz
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:20:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $364.70 each 364.7 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:20:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkVision T27QD-40 27" Class WQHD LED Monitor - 16:9 - Eclipse Black - 27" Viewable - in-Plane Switching (IPS) Technology - WLED Backlight - 2560 x 1440-16.7 Million Colors - 350 Nit - 4 ms- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 27"
- Viewable Screen Size: 27"
- Screen Mode: WQHD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
- Aspect Ratio: 16:9
- Screen Finish: Anti-glare
- Contrast Ratio: 1,500:1 (Static Contrast Ratio)
- Refresh Rate: 120 Hz
- Display Type: LED
- Display Technology: IPS
- Viewing Angle: 178 Degrees
- Brightness: 1199.1 lm
- Pixel Pitch: 0.2331
- Color Gamut: 99
- Has Color Screen: Yes
- Picture Quality Enhancement Technology: HDR10
- Screen Size: 27 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 27"D x 5.9"W x 16.6"H
- Power Consumption: 19.5 Watts
- Response Time: 4 Milliseconds
- Total Number of HDMI Ports: 1
- Total Usb Ports: 6
- Additional Features: sRGB, Anti-glare, Eyesafe Certified 2.0, Low Blue Light, Eye Comfort Technology, HDR10, Natural Low Blue Light, Smart Power, Ergonomic Design
- Color: Eclipse Black
- Mounting Type: 100 x 100
- Brand: Lenovo
- Model Number: 64AAGAR2UZ
- Model Name: 64AAGAR2UZ
- UPC: 199271246658
- Manufacturer: Lenovo
- Built-In Media: ThinkVision T27QD-40 Monitor, Stand, 1 x DP 1.4 cable (1.8m), 1 x USB-C to USB-C Gen 1 cable (1.8m), 1 x Power cable (1.8m), Quick setup guide
- Resolution: QHD Wide 1440p
- Display Resolution Maximum: 2560 x 1440 Pixels
- Native Resolution: 2560x1440
- Connectivity Technology: HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C, Ethernet
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 64AAGAR2UZ. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkVision. Product Model: T27QD-40. Product Name: ThinkVision T27QD-40 Monitor. Product Type: LED Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 27". Viewable Screen Size: 27". Screen Mode: WQHD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Response Time: 4 ms. Response Time Details: 4 ms GTG (Extreme Mode). 6 ms GtG Typical. Aspect Ratio: 16:9. Pixel Pitch: 0.23310 mm x 0.23310 mm. Horizontal Viewing Angle: 178. Vertical Viewing Angle: 178. Backlight Technology: WLED. Features: sRGB. Anti-glare. Eyesafe Certified 2.0. Low Blue Light. Eye Comfort Technology. HDR10. Natural Low Blue Light. Smart Power. Ergonomic Design. Vertical Frequency: 48 Hz to 120 Hz. Adjustable Stand: Yes. Stand Adjustments: Swivel. Height. Pivot. Tilt. Stand Included: Yes. Active Display Area (H x V): 23.49" x 13.21". Surface Treatment: Anti-glare. [Video] Maximum Resolution: 2560 x 1440. Standard Refresh Rate: 120 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 1,500:1. Brightness: 350 Nit. Color Gamut: 99% sRGB. 99% BT.709. Pixel Per Inch (PPI): 109. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): Yes. HDMI: Yes. HDMI Version: 2.1. USB: Yes. DisplayPort: Yes. USB Type-C: Yes. Total Number of HDMI Ports: 1. Number of USB Ports: 6. Number of DisplayPorts: 2. Total Number of USB Type-C Ports: 3. Number of HDMI 2.1 Ports: 1. Ethernet Technology Details: 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet. [Built-in Devices] Built-in Devices: USB Hub. Microphone: No. [Power Description] Operating Power Consumption: 19.50 W. Maximum Power Consumption: 180 W. [Physical Characteristics] VESA Mount Compatible: Yes. VESA Mount Standard: 100 x 100. Color Family: Black. Product Color: Eclipse Black. Bezel Width: 78.7 mil. Height: 14.1". Width: 24.1". Depth: 1.8". Height
Package Contents:
- ThinkVision T27QD-40 Monitor
- Stand
- 1 x DP 1.4 cable (1.8m)
- 1 x USB-C to USB-C Gen 1 cable (1.8m)
- 1 x Power cable (1.8m)
- Quick setup guide
Features
- ThinkVision T27QD-40 Monitor
- Stand
- 1 x DP 1.4 cable (1.8m)
- 1 x USB-C to USB-C Gen 1 cable (1.8m)
- 1 x Power cable (1.8m)
- Quick setup guide
Environmental Certification:
TCO Certified 10.0
TCO Certified Edge Displays 2.1
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Eye Comfort Certification:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Eye Comfort Rating:
5 Star
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 180 W |
| Operating Power Consumption | 19.50 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.14 lb |
| Product Color | Eclipse Black |
| Width with Stand | 24.15" |
| Compressed Height with Stand | 15.12" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.99 lb |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 21.22" |
| Extended Height with Stand | 21.22" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.68" |
| Height | 14.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Bezel Width | 78.7 mil |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Brightness | 350 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | ThinkVision T27QD-40 Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 64AAGAR2UZ |
| Product Model | T27QD-40 |
| Product Line | ThinkVision |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information