Lenovo
Lenovo Yoga 7 16AKP10 83JU0004US 16" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - WUXGA - AMD Ryzen AI 7 350 - 16 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Seashell
- SKU:
- 21153653
- MPN:
- 83ju0004us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:53:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:53:02 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Yoga 7 2-in-1 16AKP10 Processor:AMD Ryzen AI 7 350 (8C / 16T, 2.0 / 5.0GHz, 8MB L2 / 16MB L3) Memory:16GB Soldered LPDDR5x-7500 Storage:1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Graphics:Integrated AMD Radeon 860M Graphics Operating System:Windows 11 Pro, English Base Warranty:1-year, Courier or Carry-inPackage Contents:
- Yoga 7 16AKP10 83JU0004US 2 in 1 Notebook
- 65W USB-C® Slim (2-pin, Wall-mount)
- Lenovo® Yoga® Pen
- Yoga 7 16AKP10 83JU0004US 2 in 1 Notebook
- 65W USB-C® Slim (2-pin, Wall-mount)
- Lenovo® Yoga® Pen
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
21
Yes
MIL-STD Passed Tests:
21
Package Contents:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Carbon Neutral
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
MIL-STD Revision:
MIL-STD-810H
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-fingerprint
Low Blue Light
OGM (On-glass Metal mesh)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 8 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Processor Model | 350 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Ryzen AI 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb |
| Product Color | Seashell |
| Cover Material | Aluminum |
| Height | 0.62" |
| Color Family | Other |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1-year, Courier or Carry-in</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 7500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 860M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | FOUR AWESOME MODES | ONE COOL DEVICE. Combining product adaptability with innovative engineering, these 2-in-1 laptops and Ultrabooks feature high performance, impressive design, and four different usage modes for the ultimate in mobile flexibility. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Yoga 7 16AKP10 83JU0004US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 83JU0004US |
| Product Model | 83JU0004US |
| Product Series | Yoga 7 16AKP10 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2025 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Yoga 7 16AKP10 83JU0004US 16" Touchscreen Convertible Copilot+ PC 2 in 1 Notebook - WUXGA - AMD Ryzen AI 7 350 - 16 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Seashell
$1,026.23