Lenovo
Lenovo Carrying Case [Folio] Idea Tab Pro Tablet - Luna Gray (zg38c05977)
- SKU:
- 21298869
- MPN:
- zg38c05977
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:23:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $36.23 each 36.23 |
| Buy 3 | and pay only $34.12 each 34.12 |
| Buy 4 | and pay only $31.98 each 31.98 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $31.30 each 31.3 |
| Buy 7 or above | and pay only $30.53 each 30.53 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:23:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo folio case offers a protective cover designed for tablets, ensuring durability. It is made from high-quality polyurethane, providing style and resilience. This case features a convenient stand function for hands-free viewing, making it ideal for video calls or watching movies. Additionally, it includes a sleep/wake function that helps to preserve battery life by automatically turning the tablet on or off when opened or closed. A pen holder is also included for easy storage of your writing instrument, ensuring everything needed is within reach. Model: ZG38C05977Compatible with: Lenovo Idea Tab Pro tablet Color: Gray / Grey Built-in Pen Holder & Stand Function
Features
Tablet Model Compatibility:
Idea Tab Pro
Tablet
Idea Tab Pro
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Lenovo - Idea Tab Pro
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyurethane |
| Weight (Approximate) | 14.82 oz |
| Product Color | Luna Gray |
| Durability |
|
| Height | 11.7" |
| Color Family | Gray |
| Width | 7.7" |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The stylish extension to your Idea Tab Pro, the carefully crafted Folio Case is as protective as it is functional. Prevent gradual wear-and-tear, enjoy hands-free streaming and browsing, and show off your style with a case built for innovators on the go. Key Details: All-around protection Convertible folio stand for hands-free viewing Built-in pen holder Sleep/Wake functions Comfy polyurethane finish Easy access to buttons and ports |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Folio Case for Idea Tab Pro |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZG38C05977 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Carrying Case [Folio] Idea Tab Pro Tablet - Luna Gray (zg38c05977)
$41.48