Lexar
Lexar International LSDMI128BBNL633A 128gb High Performa 633x Microsdhc Uhs-i LSDMI128BBNL633A_18
- SKU:
- 18231794
- MPN:
- lsdmi128bbnl633a_18
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:22:57 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.96 each 37.96 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $36.67 each 36.67 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $35.43 each 35.43 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $33.98 each 33.98 |
| Buy 20 or above | and pay only $33.25 each 33.25 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:22:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lexar High-Performance 633x microSDHC/microSDXC UHS-I Cards BLUE SeriesCapture more of your favorite content
Designed for your smartphones, tablets, or action cameras, Lexar High-Performance 633x microSDHC/SDXC UHS-I cards let you quickly capture, playback, and transfer a large number of multimedia files, including 1080p Full-HD, 3D, and 4K UHD video1. These Class 10 cards leverage UHS-I technology to deliver high-speed performance. Includes SD adapter for easy file transfer.
Capture adventures in HD
Calling all adventure seekers and adrenaline junkies! Make the most of your adventures in the great outdoors by leveraging the power and performance of these cards. So, whether youre shooting the action with your action camera or an aerial camera, you can quickly capture, playback, and transfer a large amount of the highest quality 1080p full-HD, 3D, and 4K UHD video1making it easy to store your greatest moments and then relive the action.
Do more with your multimedia
Also great for use with your tablet or smartphone, the cards make it easy to quickly download or save all your favorite media files, including the highest-quality movies, photos, and songs.
Get more from your device
The cards are speed rated at Class 10, and leverage UHS-I technology to deliver a transfer speed up to 100MB/s 2. These high-capacity cards give you the speed and space you need to capture, transfer, and share more adventures on the go.
Easily transfer files with included adapter
For added functionality, the cards also include an SD adapter, making it easy to transfer files between your devices. Speed
128GB up to 100MB/s read, up to 45MB/s write Operating Temperature
0 oC to 70 oC (32 oF to 158 oF) Storage Temperature
-25 oC to 85 oC (-13 oF to 185 oF)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
6 x 4 x 1
Weight
1.00 lb
Warranty Information
Limited lifetime warranty for card and one-year limited warranty for adapter
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Width | 0.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Lexar |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexarmedia.com |
| Product Type | microSDXC |
| Product Name | 128GB High Performance microSDXC Card |
| Manufacturer | Lexar, Inc |
| Manufacturer Part Number | LSDMI128BBNL633A |
| Product Line | High Performance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Memory Speed | 633x |
| Speed Class Rating | UHS-I |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lexar International LSDMI128BBNL633A 128gb High Performa 633x Microsdhc Uhs-i LSDMI128BBNL633A_18
$41.19