Lexar
Lexar SL300 1 TB Portable Solid State Drive - External (lsl300001t-rnbng)
- SKU:
- 21441230
- MPN:
- lsl300001t-rnbng
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:23:04 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $152.45 each 152.45 |
| Buy 3 or above | and pay only $149.99 each 149.99 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:23:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Expand your system's storage and work with quickly transfer data using the 1TB SL300 USB 3.2 Gen 2 Portable SSD from Lexar. Built with a capacity of 1TB, the SL300 features read speeds of up to 1050 MB/s and write speeds of up to 1000 MB/s. Thanks to double-layer graphite sheets that quickly conduct heat, this drive will remain cool, even during heavy usage. Lexar DataShield 256-bit AES encryption helps keep your data safe, while the Lexar Recovery Tool helps restore deleted files. Included is a 2-in-1 USB-C/USB-A cable.
- Capacity: 1TB
- Color: Black
- Interface Protocol: USB 3.2 Gen 2
- Performance: Up to 1050MB/s read, up to 1000MB/s write1
- Ingress Protection Rating: IP54 Dust and Water Resistance2 2-meter anti-drop2
- Systems Supported: Mac OSX 10.6+, Windows 11/10/7/8, iOS, Android 4.4+
- Devices: PC, Mac, tablets, iPad, Android, iPhone 15 Series & iPhone 16 Series (Note: iPhone compatibility is limited to file transfers)
- Dimension (L x W x H): 3.96 x 1.97 x 0.41, 100.6mm x 50mm x 10.5mm
- Weight: 0.092lbs, 42g
Features
Device Supported:
Smartphone
Tablet
Computer
Camera
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| External Drive Type | Portable |
| Durability | Drop Resistant |
| Drive Type | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 2" |
| Depth | 4" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| General Information | |
| Brand Name | Lexar |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexarmedia.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SL300 Portable SSD |
| Manufacturer | Lexar, Inc |
| Manufacturer Part Number | LSL300001T-RNBNG |
| Product Series | SL300 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 1.03 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1000 MB/s |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lexar SL300 1 TB Portable Solid State Drive - External (lsl300001t-rnbng)
$158.86