Lexmark
Lexmark M1342 Wireless Laser Printer - Monochrome (29s0400)
- SKU:
- 18203383
- MPN:
- 29s0400
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/11/2025 04:30:52 PM PST
- Stock Update:
- 11/11/2025 04:30:52 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With output up to 42 pages per minute and a light, compact form factor, the Lexmark M1342 provides fast, dependable performance. Connect via USB, Ethernet, or standard Wi-Fi and power through big jobs with a 1-GHz multi-core processor, 256 MB of memory and a 100-sheet multipurpose feeder. The replacement Unison™ toner cartridge prints up to 18,000 pages**, and an optional 550-sheet paper tray supports longer print runs. A steel frame drives durability and long-life reliability, while standard two-sided printing saves paper, the lifetime fuser minimizes maintenance, and Lexmark full-spectrum security helps protect your network and proprietary information.
Package Contents:
- M1342 Laser Printer
- Up to 3,000 pages starter return program toner cartridge
- Up to 40,000 pages return program imaging unit
- Ethernet, USB or parallel cable not included.
- Software and documentation CD
- Box contents may vary by country and/or reseller. Subject to change without notice.
- Setup guide or sheet (network and local attachment)
- Power cord(s)
- Statement of limited warranty/guarantee
- Stability sheet and safety sheet or booklet
Features
Package Contents:
Yes
Energy-using Products Directive (EuP)
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
China
- M1342 Laser Printer
- Up to 3,000 pages starter return program toner cartridge
- Up to 40,000 pages return program imaging unit
- Ethernet, USB or parallel cable not included.
- Software and documentation CD
- Box contents may vary by country and/or reseller. Subject to change without notice.
- Setup guide or sheet (network and local attachment)
- Power cord(s)
- Statement of limited warranty/guarantee
- Stability sheet and safety sheet or booklet
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-using Products Directive (EuP)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 20.6 lb |
| Height | 8.7" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 14.3" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lexmark |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Marketing Information | With output up to 42 pages per minute and a light, compact form factor, the Lexmark M1342 provides fast, dependable performance. Connect via USB, Ethernet, or standard Wi-Fi and power through big jobs with a 1-GHz multi-core processor, 256 MB of memory and a 100-sheet multipurpose feeder. The replacement Unison™ toner cartridge prints up to 18,000 pages**, and an optional 550-sheet paper tray supports longer print runs. A steel frame drives durability and long-life reliability, while standard two-sided printing saves paper, the lifetime fuser minimizes maintenance, and Lexmark full-spectrum security helps protect your network and proprietary information. |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Name | M1342 Laser Printer |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 29S0400 |
| Product Model | M1342 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| First Print Speed | 5.9 Second Monochrome |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Technology | Laser |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Plain Paper |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 100 Sheets |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lexmark M1342 Wireless Laser Printer - Monochrome (29s0400)