lexmark printers
Lexmark MX532adwe Laser Multifunction Printer - Monochrome - TAA Compliant (38s0620)
- SKU:
- 20999870
- MPN:
- 38s0620
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 02:33:12 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 02:33:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With exceptional performance and secure design MX532adwe multi-function printer (copy/scan/print/fax) delivers enhanced productivity up to 46 pages per minute and a toner yield up to 28,400 pages. Engineered for long life with environmental certifications and advanced power management, this efficient model has high sustainability. Fast time to first print, superior print quality and easy-to-use touch screen. Our sophisticated, IoT-ready printers are loaded with sensors that continuously monitor hundreds of data points that provide added benefits, like predictive service and automatic supplies replenishment, when they are connected to Lexmark Cloud Services. With the large, buttonless touch screen, the user can intuitively perform tasks. Workflow solutions, like Scan Center for simple document routing, are standard.
Package Contents:
- MX532adwe Multifunction Laser Printer
- Average Continuous Cartridge Yield in one-sided (simplex) mode up to 5,000 standard pages. Declared yield value in accordance with ISO/IEC 19752
- Up to 5,000 pages starter return program toner cartridge.
- Imaging Unit yield based on 3 average letter/A4-size pages per print job and approximately 5% coverage. Actual Yield may vary based on other factors such as device speed, paper size and feed orientation, toner coverage, tray source, percentage of black-only printing and average print job complexity.
- Up to 75,000 pages return program imaging unit.
- Ethernet, USB or parallel cable not included.
- Worldwide Printer Setup Sheet (wordless)
- Box contents may vary by country and/or reseller. Subject to change without notice.
- Power Cord (Country Dependent)
- QR Code Setup Sheet
- Worldwide Safety Information Sheet
- Worldwide Safety Stability Sheet
- Warranty Information (region / country dependent)
Features
- MX532adwe Multifunction Laser Printer
- Average Continuous Cartridge Yield in one-sided (simplex) mode up to 5,000 standard pages. Declared yield value in accordance with ISO/IEC 19752
- Up to 5,000 pages starter return program toner cartridge.
- Imaging Unit yield based on 3 average letter/A4-size pages per print job and approximately 5% coverage. Actual Yield may vary based on other factors such as device speed, paper size and feed orientation, toner coverage, tray source, percentage of black-only printing and average print job complexity.
- Up to 75,000 pages return program imaging unit.
- Ethernet, USB or parallel cable not included.
- Worldwide Printer Setup Sheet (wordless)
- Box contents may vary by country and/or reseller. Subject to change without notice.
- Power Cord (Country Dependent)
- QR Code Setup Sheet
- Worldwide Safety Information Sheet
- Worldwide Safety Stability Sheet
- Warranty Information (region / country dependent)
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
Blue Angel DE-UZ 219
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-using Products Directive (EuP)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Specs
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 46.8 lb |
| Height | 20.2" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 17.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lexmark |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Marketing Information | With exceptional performance and secure design MX532adwe multi-function printer (copy/scan/print/fax) delivers enhanced productivity up to 46 pages per minute and a toner yield up to 28,400 pages. Engineered for long life with environmental certifications and advanced power management, this efficient model has high sustainability. Fast time to first print, superior print quality and easy-to-use touch screen. Our sophisticated, IoT-ready printers are loaded with sensors that continuously monitor hundreds of data points that provide added benefits, like predictive service and automatic supplies replenishment, when they are connected to Lexmark Cloud Services. With the large, buttonless touch screen, the user can intuitively perform tasks. Workflow solutions, like Scan Center for simple document routing, are standard. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | MX532adwe Multifunction Laser Printer |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 38S0620 |
| Product Model | MX532adwe |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Technical Information | |
| First Print Speed | 6 Second Monochrome |
| Print Technology | Laser |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 46 |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
Warranty Information