lexmark printers
Lexmark MS631dw Wired/Wireless Laser Printer - Monochrome - TAA Compliant (38st304)
- SKU:
- 21503862
- MPN:
- 38st304
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:22:00 PM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:22:00 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
Yes
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 657 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 33 lb |
| Product Color |
|
| Height | 12.1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 15.7" |
| Depth | 15.3" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lexmark |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Name | MS631dw Laser Printer |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 38ST304 |
| Product Model | MS631dw |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Supported Network Protocols |
|
| Technical Information | |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 175000 |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lexmark MS631dw Wired/Wireless Laser Printer - Monochrome - TAA Compliant (38st304)
$1,457.05