lexmark printers
Lexmark MX620 MX622adhe Laser Multifunction Printer - Monochrome - Plain Paper Print - Desktop (36s0920)
- SKU:
- 19307288
- MPN:
- 36s0920
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/17/2025 09:41:18 AM PST
- Stock Update:
- 10/17/2025 09:41:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Offers printing at up to 50 pages per minute, superior print quality, enhanced security and standard hard drive. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printer Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 50 ppm; Network Ready: Yes.Starter Return Program Toner Cartridge; Return Program Imaging Unit; Software and Documentation CD; Setup Guide; RJ-11 Phone Cable/Adapter; Power Cords; Statement of Limited Warranty/Guarantee; Stability Sheet; Safety Sheet/Booklet; Lexmark Cartridge Collection Program Information
Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner, Fax
Features
Package Contents:
GS
Yes
Energy-using Products Directive (EuP)
Yes
China
- MX622adhe Multifunction Mono Laser
- Hard Disk
- Up to 6,000 pages starter return program toner cartridge
- Return program imaging unit
- Software and Documentation CD
- Setup guide or sheet (network and local attachment)
- RJ-11 Phone cable or adapter (country dependent)
- Power cord(s)
- Statement of limited Warranty / Guarantee
- Stability sheet and safety sheet or booklet
- Lexmark Cartridge Collection Program information
Certifications & Standards:
Environmental Certification:
Blue Angel
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-using Products Directive (EuP)
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 49.2 lb |
| Height | 21.5" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 18.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 7.01" |
| General Information | |
| Brand Name | Lexmark |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Marketing Information | High-performance MFP maximizes monochrome productivity The Lexmark MX622adhe offers printing at up to 50 pages per minute, superior print quality, enhanced security and standard hard drive. Features Ready when you are Robust and reliable, Lexmark multifunction products are built to work anywhere from showroom to warehouse with few interventions. Keep going with long-life components, replacement cartridge yields up to 25,000 pages and a maximum input capacity of 2300 pages. Full-spectrum security Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network, and at all points in between. That's why Keypoint Intelligence - Buyers Lab honored Lexmark with a prestigious BLI PaceSetter award for Document Imaging Security. And this Lexmark product enables you to be GDPR ready. Get more done When performance meets simplicity, you get more done. The intuitive 7-inch tablet-like color touch screen makes your tasks easy, and it's the gateway to built-in productivity apps that save time and improve efficiency. With up to 50-page-per-minute printing and a skilled scanner that can accurately capture up to 100 images per minute, even with mixed originals, you'll get what you need in a flash. It can even staple for you with its optional integrated stapler. Quad-core power A 1.2 GHz quad-core processor with 2 GB of standard memory gives you the power to do a combination of faxing, printing, copying, and scanning for maximum productivity. And you can be confident that your complex file with images, charts and small print will look just the way you designed it. Energy efficiency Make every watt count with energy management features that reduce power consumption whether the printer is active or in sleep mode. Lower fusing temperature and automatic management of processor cores based on workload help meet rigorous ENERGY STAR 2.0 requirements. That benefits the planet and your budget. The definition of clear text Some laser printers struggle to print gray text that's easy to read-not the MX620 series. Its innovative font outlining technology makes even the smallest gray text crisp and clear. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | MX622adhe Multifunction Mono Laser |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 36S0920 |
| Product Model | MX622adhe |
| Product Series | MX620 |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling |
|
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported | <p><b>Windows:<br /></b></p> <ul> <li>Windows 10</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 8</li> <li>Windows 8 x64</li> <li>Windows 7 x64</li> <li>Windows 8.1 x64</li> <li>Windows 7</li> </ul> <p><b>Apple:<br /></b></p> <ul> <li>Apple OS X (10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, 10.11, 10.12, 10.13)</li> </ul> <p><b>Linux:<br /></b></p> <ul> <li>Debian GNU/Linux 7.0</li> <li>8.0, Ubuntu 16.04 LTS, Fedora 23</li> <li>24openSUSE Linux 42.3</li> <li>Red Hat Enterprise Linux WS 6, 7</li> <li>openSUSE Linux 13.2</li> <li>SUSE Linux Enterprise Server 10, 11, 12</li> </ul> <p><b>Novell:<br /></b></p> <ul> <li>Open Enterprise Server on SUSE Linux Enterprise Server</li> <li>NetWare 5.1(SP 6+)</li> <li>6.0(SP 3+) with Novell Distributed Print Services (NDPS)</li> <li>Open Enterprise Server 2 SP2 on SuSE Linux Enterprise Server 10 SP3 3</li> <li>NetWare 6.5 Open Enterprise Server</li> <li>Open Enterprise Server 11 on SUSE Linux Enterprise Server 11</li> <li>Open Enterprise Server 2 on SUSE Linux Enterprise Server 10 SP4</li> </ul> <p><b>UNIX:<br /></b></p> <ul> <li>Sun Solaris x86 10, 11, Sun Solaris SPARC 10, 11, IBM AIX 6.1, 7.1</li> </ul> |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 20000 |
| Duty Cycle | 175000 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lexmark MX620 MX622adhe Laser Multifunction Printer - Monochrome - Plain Paper Print - Desktop (36s0920)