LG Electronics
LG 24BF410BB 24" Full HD IPS Monitor
- SKU:
- 21425608
- MPN:
- 24bf410b-b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:02:02 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 10 or above | and pay only $116.32 each 116.32 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:02:02 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
TAA Compliant:
No
Energy-related Products Directive (ErP)
No
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 13 W |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand Up | 21.22" |
| Width with Stand | 21.22" |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.05 lb |
| Depth | 1.5" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 16.44" |
| Height with Stand Up | 16.44" |
| Depth with Stand Up | 8.66" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.66" |
| Height | 12.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| USB | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | 27" Full HD IPS display Our Full HD(1920x1080) screen delivers clear visuals with an sRGB 99% (Typ.) color gamut and 250 nits (Typ.) brightness with 1500:1 contrast ratio. Ultra-slim design. Almost floating Experience more screen and less distraction with the ultra-slim bezel and minimal slim stand base, featuring a virtually borderless design. The floating-like stand enhances the clean, weightless aesthetic, while the seamless screen feel delivers an immersive visual experience-ideal for dual setups or minimalist workspaces. Fluid visuals. Seamless flow. A fast 120Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur. Fast-paced speed to victory 1ms Motion Blur Reduction* makes smooth gameplay, reducing blur and ghosting. Dynamic and fast-paced objects amidst all the action can give gamers a competitive edge. Immerse yourself in vivid color Our monitor supports HDR 10 and offers 99% sRGB (Typ.) coverage, providing a wide color spectrum that enables high-fidelity color representation for an immersive gaming experience. The vivid color expression also makes it ideal for creative work, productivity tasks, and casual entertainment alike. Dynamic Action Sync Reducing input lag with Dynamic Action Sync, gamers can catch critical moments in real time and respond quickly. Black Stabilizer Black Stabilizer helps gamers detect snipers lurking in the darkest corners and swiftly navigate flash explosions. More from the Manufacturer |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | 24BF410B-B Widescreen LED Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 24BF410B-B |
| Product Model | 24BF410B-B |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Flicker Free | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 24BF410BB 24" Full HD IPS Monitor
$120.48