LG Electronics
LG 27BQ410BB 27" WQHD IPS Monitor with USB-C
- SKU:
- 21478235
- MPN:
- 27bq410b-b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:02:03 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:02:03 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
TAA Compliant:
No
Energy-related Products Directive (ErP)
No
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.94 lb |
| Product Color | Black |
| Width with Stand | 24.14" |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.70 lb |
| Depth | 1.7" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand | 17.91" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Height | 14.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 15 W |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort Input | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Version | <p>2.0</p> |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Fluid visuals. Seamless flow. A fast 100Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur. Fantastic colors with a wide view Our IPS display offers a wide viewing angle and covers 99% of the sRGB spectrum, delivering impeccable color. More from the Manufacturer |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 27BQ410B-B 27" QHD IPS Monitor with USB-C |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 27BQ410B-B |
| Product Model | 27BQ410B-B |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Flicker Free | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 27BQ410BB 27" WQHD IPS Monitor with USB-C
$233.20