lg displays
LG LR65 32LR655BPUA 32.2" Smart LED-LCD TV - HDTV - High Dynamic Range [HDR]
- SKU:
- 20762429
- MPN:
- 32lr655bpua
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $188.83 each 188.83 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 32" Class LR65 Series LED HD webOS 720p TV with HDR10 and Voice Assistant Support: Compatible with Alexa, Google Assistant - 32LR655BPUA- High Definition TV - Enjoy movies and TV shows upscaled to HD for a sharper image and more lifelike details.
- ?5 AI Processor Gen6 - Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail. Its all comes together for a thrilling watching experience.
- webOS 23 - Less searching, more streaming, thanks to the next generation of AI technology. Enjoy your favorite content including fitness, sports, entertainment and more. With Quick Cards, group your favorite apps into categories.
- Game Optimizer - Quickly customize your gaming experience in one location with the LG Game Optimizer.
- HDMI Ports: 2 (with ARC/eARC support) / Bluetooth:/ USB Ports: 1 (USB 2.0) / Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5 / 802.11ac)
- Brand Name: ?LG
- Item Weight: ?12 pounds
- Product Dimensions: ?7.1 x 29 x 18.3 inches
- Item model number: ?32LR655BPUA
- Color Name: ?Black
- Special Features: ?High Definition TV w/ High Dynamic Range (HDR): HDR10, Picture Enhancements: Active HDR, Dynamic Tone Mapping, AI Upscaling, Voice Assistant Support: Works with Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit, AirPlay 2, ?5 AI Processor Gen6 / Game Optimizer / webOS 23 / LG Channels
- Item Weight: ?12 Pounds
- Standing screen display size: ?32 Inches
- Voltage: ?120 Volts (AC)
- Wattage: ?26 watts
Enjoy crisp visuals and smart entertainment with the LG 32? LR65 Series HD Smart TV. With a sleek, compact design that fits perfectly in bedrooms, kitchens, or dorms, this TV brings you a sharp HD 1366 768 resolution display and vivid color powered by LGs advanced picture processing. The webOS 23 platform gives you quick access to popular streaming apps, LG Channels, and personalized content recommendations. With Apple AirPlay 2 and screen sharing support, you can easily mirror content from your smartphone or tablet.
Features
Package Contents:
Mexico
- 32LR655BPUA Smart LED-LCD TV
- E-Manual
- Power Cable
- Quick Start Guide
- Remote Control Battery
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.30 lb (4.67 kg) |
| Height with Stand | 18.30" |
| Mount Type | Tabletop |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Depth with Stand | 7.10" |
| Height | 17.20" (437 mm) |
| Width with Stand | 29" |
| Width | 29" (737 mm) |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.40 lb |
| Depth | 3.30" (84 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 61 kWh |
| Maximum Operating Power Consumption | 26 W |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | 32LR655BPUA Smart LED-LCD TV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 32LR655BPUA |
| Product Model | 32LR655BPUA |
| Product Series | LR65 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | α5 Gen 6 AI Processor |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 32.2" |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service |
|
| Operating System | webOS 23 |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 32" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Scan Format | 768p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | HDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Sound System |
|
| Audio Formats Supported |
|
| Number of Audio Channels | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG LR65 32LR655BPUA 32.2" Smart LED-LCD TV - HDTV - High Dynamic Range [HDR]
$198.25