lg displays
LG 86QNED85AUA 86" QNED85A Mini LED 4K Smart TV
- SKU:
- 21324730
- MPN:
- 86qned85aua
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- $342.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:29:43 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:29:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 86-Inch Class QNED evo AI QNED85A Series Mini LED 4K Smart TV w/AI Picture, Sound, Super Upscaling 4K, HDR10, Filmmaker Mode, Wow Orchestra, Alexa Built-in (86QNED85AUA, 2025)- DYNAMIC QNED COLOR: LG's Dynamic QNED Color with 100% Color Volume and next-gen AI provides vivid color on your screen for a captivating visual experience.
- MINI LED WITH PRECISION DIMMING: LG Precision Dimming controls MiniLED with many dimming zones that can be individually controlled for better black levels and brighter colors.
- ALPHA 8 AI PROCESSOR GEN2: Enjoy outstanding picture, which uses AI to detect what you're watching and automatically improves the picture and sound quality to your personal preferences.
- HDR10 PRO: Keep up with fast action games, sports and blockbuster movies with smooth, crisp motion even in the fastest scenes, with a native 120Hz refresh rate.
- FILMMAKER MODE: Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the directors original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience.
- TV DIMENSIONS WITH STAND (WxHxD): 75.9" x 46.3" x 14.1"
- Display Technology: LED
- Resolution: 4K
- Refresh Rate: 120 Hz
- Aspect Ratio: 16:9
- Contrast Ratio: 2000:1
- HDR Format Supported: HDR10, HLG
- Motion Enhancement Technology: Motion Pro
- Picture Quality Enhancement Technology: AI Picture, Dynamic Tone Mapping Pro, a8 AI Processor 4K Gen2, a8 AI Super Upscaling 4K
- Display Backlight Configuration: Edge LED
- Display Backlight Setting: Local Dimming
- Display Backlight Technology: Mini-LED
- Display Refresh Rate in Hertz: 120
- Screen Size: 86 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 14.1"D x 75.9"W x 46.3"H
- Item Weight: 112.4 Pounds
- Item Weight Without Stand: 110.2 Pounds
- Display Size Class: 86 Inches
- Size: 86 Inches
- Speaker Description: 2.0 Channel Sound with AI Sound Pro, and WOW Orchestra
- Number of Audio Channels: 2.0
- Power Consumption: 171 Watts
- Number of Batteries: 2 AAA batteries required.
- Annual Energy Consumption: 315 Kilowatt Hours Per Year
- Additional Features: Amd freesync, Built-In Speaker, Chromecast, Game Mode, Multiple Voice Assistance
- Operating System: WebOS
- Control Method: App, Remote, Voice
- Controller Type: App Control, Remote Control, Voice Control
- Warranty Type: Limited
- Tuner Type: ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
- Video Encoding: HDR10
- Brand: LG
- Built-In Media: Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual
- Model Name: 86QNED85AUA.AUSZ
- Model Year: 2025
- Model Number: 86QNED85AUA.AUSZ
- Warranty Description: 1 Year Parts & Labor
- Model Series: QNED85A
- Remote Required Battery Size: AAA
- Remote Required Battery Quantity: 2
- Manufacturer: LG
- UPC: 195174125632 195174103937
- Mfr Part Number: 86QNED85AUA.AUSZ
- Connectivity Technology: Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi
- Internet Applications: Apple TV, Disney Plus, HBO Max, Netflix, Prime Video
- Audio Input: HDMI, Optical, S/PDIF
- Signal Format: ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
- Total Number of HDMI Ports: 4
- Hardware Interface: Bluetooth, Ethernet, HDMI, S/PDIF, USB
- Wireless Technology: Bluetooth, Wi-Fi
- Screen Mirroring Technology: AirPlay 2, Google Cast
- Bluetooth Version: 5.3
- Connector Type: Ethernet, HDMI, Optical, RF, USB
- Total USB 2.0 Ports: 2
- Total USB 3.0 Ports: 1
- Total Usb Ports: 2
- Content Sharing Direction: Mobile to TV
- Mounting Type: Wall Mount
- VESA Mount Standard: 200 x 200 mm
Cutting-Edge Color with AI Power. The LG QNED evo AI 4K MiniLED TV. Experience brilliantly bright, colorful images with the LG QNED evo AI 4K TV. Powered by the Alpha 8 AI Processor Gen2, it uses advanced AI to optimize picture and sound based on what you're watching. The ultra-fast native 120Hz refresh rate delivers smooth, sharp motion, while Dimming Pro precisely adjusts MiniLED backlighting for deeper blacks and greater contrast. With webOS 25, LGs next-gen smart TV platform, youll spend less time searching and more time streaming. Quick Cards let you group apps by category, and the Magic Remote offers fast access to favoritesincluding 300+ free LG Channels. Get immersed in cinematic content with virtual 5.1 surround sound and FILMMAKER MODE, which preserves the directors vision. For gamers, enjoy real-time action with minimal tearing thanks to FreeSync, VRR, and GeForce NOW. Game Optimizer and Game Dashboard keep your settings in check mid-play. Color Gamut Volume equals or exceeds DCI-P3, per Intertek. Testing showed 100% color fidelity (CIE dE 2000 <2) across 125 patches. Subscription & compatible controller required. PC with 144Hz graphics card needed. Internet & subscriptions required; channel availability may vary. Auto-updates apply unless disabled. ?Google is a trademark of Google LLC. Google Assistant not available in some regions/languages. Apple, HomeKit, and the Apple logo are trademarks of Apple Inc. ?Dolby, Dolby Atmos, and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories. Available on select LG TVs and soundbars.
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 111 lb (50.35 kg) |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | 86QNED85AUA Smart LED-LCD TV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 86QNED85AUA |
| Product Model | 86QNED85AUA |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Slim Bezel | Yes |
| Internet Access | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | QNED MiniLED |
| Screen Size Class | 85" |
Warranty Information