lg displays
LG OLED55C6PUA 55" OLED evo C6 4K Smart TV
- SKU:
- 21501325
- MPN:
- oled55c6pua
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:22:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:22:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 55-Inch Class OLED evo AI 4K C6 Series Smart TV w/Dolby Atmos, Dolby Vision, HDR10, AI Super Upscaling 4K, Filmmaker Mode, Wow Orchestra, Compatible with Alexa (OLED55C6PUA, 2026)- BRIGHTNESS BOOSTER: Brighter visuals, vivid detail with Brightness Booster Powered the a11 AI Processor Gen 3.
- PERFECT BLACK AND PERFECT COLOR: Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black and Perfect Color technology.
- a11 AI PROCESSOR: Alpha 11 AI Processor Gen3 LGs most powerful Dual AI Engine for the ultimate picture and speed
- DOLBY VISION, DOLBY ATMOS AND FILMMAKER MODE: Bring big-screen magic home with Dolby Vision color and contrast, Dolby Atmos immersive sound, and FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology for films just as the director intended.
- ULTIMATE GAMEPLAY: Ultimate Gaming with 165Hz Refresh Rate, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and 0.1ms response time.
- OLED CARE: You can watch on and on with confidence and peace of mind with OLED Care.
- WEBOS (AI HUB): Powered by Google Gemini & Microsoft Copilot, LGs Smart TV platform, webOS 2026, delivers a smarter TV experience.
- LG CHANNELS: Get instant access to over 400 free channels with LG Channels and with over 10,000 movies & shows (on-demand)?.
- Display Technology: OLED
- Resolution: 4K
- Refresh Rate: 120 Hz
- Aspect Ratio: 16:9
- Contrast Ratio: Infinite contrast
- Screen Finish: Glossy
- HDR Format Supported: Dolby Vision, HDR10, HLG
- Motion Enhancement Technology: OLED Motion
- Picture Quality Enhancement Technology: AI Brightness Control, AI Picture, Filmmaker Mode, a11 AI Processor 4K Gen3, a11 AI Super Upscaling 4K
- Display Backlight Setting: Pixel Dimming
- Display Backlight Technology: Self-Luminous
- Display Refresh Rate in Hertz: 120
- Screen Size: 55 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 9.1"D x 48.1"W x 29.8"H
- Item Weight: 35.1 Pounds
- Display Size Class: 55 Inches
- Size: 55 inches
- Speaker Description: Dolby Atmos
- Number of Audio Channels: 2.2
- Integrated Surround Sound Format: Dolby Atmos
- Number of Batteries: 2 AAA batteries required.
- Additional Features: Amd freesync, Built-In Speaker, Chromecast, Intelligent Voice Recognition, Nvidia G Sync
- Smart Home Compatibility: Smart Home Compatible
- Operating System: WebOS
- Control Method: Voice
- Color: Multicolor
- Warranty Type: Limited
- Compatible Devices: Gaming Console, Laptop, Smartphone, Speaker, Tablet
- Video Encoding: HEVC
- Brand: LG
- Built-In Media: Power Cable, Remote Control, Remote Control Battery, Stand, User Manual
- Model Name: OLED55C6PUA 28941591
- Model Year: 2026
- Model Number: OLED55C6PUA
- Warranty Description: 1 Year Parts and Labor
- Model Series: C6
- Manufacturer: LG
- UPC: 195174137123 195174137130
- Mfr Part Number: OLED55C6PUA
- Unit Count: 1.0 Count
- Connectivity Technology: Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi
- Internet Applications: Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube
- Audio Input: Optical, HDMI
- Signal Format: ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
- Total Number of HDMI Ports: 4
- Hardware Interface: Bluetooth, Ethernet, HDMI, S/PDIF, USB
- Wireless Technology: Bluetooth, Wi-Fi
- Screen Mirroring Technology: AirPlay, Google Cast
- Connector Type: Ethernet, HDMI, Optical, RS232C, USB
- Total USB 2.0 Ports: 2
- Total USB 3.0 Ports: 1
- Total Usb Ports: 2
- Content Sharing Direction: Mobile to TV
- Mounting Type: Wall Mount
- VESA Mount Standard: 400 x 400 mm
The advanced LG OLED evo C6 Series is better than ever. Powered by the next-gen Alpha 11 AI Processor Gen3 for a smarter, more personalized experience, and Bright Room Ready with Perfect Black and Perfect Color. Plus with 8.3 million self lit pixels the C6 delivers infinite contrast for a breath taking picture quality experience. AI-assisted deep learning analyzes what you're watching and uses your preferences to choose the best picture and sound setting for your content. The C6's almost invisible bezel, ensures it blends with your surroundings. When you're finished watching, display art, photos and other content make the C6 a versatile statement piece. Search less and stream more, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 26. Every LG OLED comes loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos for immersive sound you can feel all around you. FILMMAKER MODE allows you to see films just as the director intended. Packed with gaming features, the LG OLED evo C-Series comes with everything you need to win like a 0.1ms response time, native 120Hz refresh rate, with VRR up to 165hz for PC gaming and four HDMI 2.1 inputs. Verified by UL Solutions for Perfect Black technology delivering black levels ?0.24nit up to 500lux and Perfect Color technology delivers color consistency levels >99% up to 500lux. Dolby, Dolby Vision, Dolby Atmos, and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation. Manufactured under license from Dolby Laboratories. Confidential unpublished works. Copyright 20122024 Dolby Laboratories. All rights reserved. Internet connection and subscriptions to streaming services are required; number of LG Channels and movies & shows (on-demand) subject to change. Software update will automatically download for up to 5 years. Consumers who disable auto-update will receive a pop-up notification to accept or deny software update. LG account required to access our network-based smart services. ?Internet connection required; number of LG Channels subject to change. LG account required to access our network-based smart services. ?PC with 165Hz graphic card required. ?Subscription and compatible gaming controller are required. ?Internet connection and LG Gallery + subscription required for select features. LG account required to access our network-based smart services.
Package Contents:
- OLED evo AI C6 4K Smart TV 2026
- AI Magic Remote
- E-Manual
- Power Cable
- Quick Start Guide
- Remote Control Battery
- Stand
Features
- OLED evo AI C6 4K Smart TV 2026
- AI Magic Remote
- E-Manual
- Power Cable
- Quick Start Guide
- Remote Control Battery
- Stand
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 31.10 lb |
| Height with Stand | 29.80" |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 9.10" |
| Height | 27.7" |
| Width with Stand | 48.10" |
| Width | 48.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 35.10 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 220 kWh |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Bright and Beautiful Brighter visuals, vivid detail with Brightness Booster Powered the α11 AI Processor Gen 3. Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black and Perfect Color technology LG's flagship OLED technology creates an incredible watching experience and stellar picture quality with Perfect Black and Perfect Color technology on over 8.3 million self-lit smart pixels, even in bright rooms. Our most powerful & fastest Next Gen Processor with Dual AI Engine Find and choose what to watch fast and without lag. See movies in perfected tone with AI Director Processing. Performance improvements when compared to LG α9 AI Processor Gen8. Bring home the magic of home cinema Experience the magic of the big screen right from your couch. Loaded with Dolby Vision® for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos® for sound you can feel all around you. Land in the center of the action with FILMMAKER MODE™ with Ambient Light Technology, allowing you to see films just as the director intended. Next-level gaming This LG OLED evo Series comes with everything you need to win. Experience crisp, smooth imagery from a 0.1ms response time and up to 165Hz refresh rate to let you game at blinding speed without any blurring or tearing to keep up with the fastest games. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud, the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips. Experience LG's Award-winning Smart TV platform powered by AI Powered by Google Gemini & Microsoft Copilot, LG's Smart TV platform, webOS 2026, delivers an AI experience which makes your TV smarter & more personalized. With just your voice, the TV brings up your customized screen, recommends what you'll love next & adjusts picture & sound to match your preferences. It helps solve problems before you ask, generates personalized content, and provides real-time sports stats. Plus, LG Shield helps provide protection against malware, viruses & other threats. Tons of free entertainment at your fingertips Get instant access to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection. Personalize your space with LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features. Plus turn your ideas into art with Generative AI. Your ultimate Sports Hub Dynamic Sports is an exclusive sports experience built into LG's webOS Smart TVs. It's designed for fans who don't want to miss a single play, score, or highlight. By combining live streaming, team tracking, and instant notifications, it makes your TV feel like a personal sports assistant. LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates. eyesafe® Comfortable Viewing with Reduced Blue Light eyesafe® RP40 Verified for Reduced Blue Light means this TV is designed to be easier on your eyes without changing how your content looks. |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | OLED evo AI C6 4K Smart TV 2026 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | OLED55C6PUA.AUS |
| Product Model | OLED55C6PUA |
| Product Series | OLEDC6 |
| Product Line | evo |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Technical Information | |
| Model Year | 2026 |
| Viewable Screen Size | 54.6" |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service |
|
| Operating System | WebOS |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Apple Home |
| Screen Size Class | 55" |
| Audio | |
| Sound System |
|
| Speakers | Yes |
Warranty Information